دشت شقایق های پارک ملی لار

                            تا بار گذاری کامل نقشه زیر شکیبا باشید

         
                                                                         View Larger Map  

این دره در 70 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است و از قسمت شمال به کوه های نور، از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر، از قسمت جنوب به لواسانات و از قسمت شرق به کوه دماوند و پلور محدود می شود. برای رسیدن به دشت لار همانطور که در نقشه بالا مشخص کرده ام می توانید از شرق تهران خود را به بوم هن و رودهن رسانده و وارد جاده هراز شوید. جاده هراز را تا پلور ادامه می دهید. حواستان باشد تا پس از رسیدن سه راهی پلور مجسمه ی کوهنورد (عکس پایین) را رد نکنید. دقیقا همان جهتی را که او با انگشتش نشان می دهد مسیر جاده لار است .

                    

حدود 10 کیلومتری را در جاده آسفالت می رانید تابه درب ورودی تاسیسات لار می رسید (عکس پائین)، مسیر سمت راست را به آهستگی ادامه دهید و دقت کنید که از این جا به بعد جاده خاکیست و در بعضی قسمتها دارای سنگ ریزه هاییست که ممکن است در صورت سرعت زیاد در پیچها و ترمز های ناگهانی شما را از مسیر اصلی منحرف کنند.

          

منطقه حفاظت شده لار دارای دو اکو سیستم کوهستانی و آبی است. این منطقه دارای‌ انواع گونه های گیاهی و جانوری است که در این میان ماهی قزل آلای خالدار که از نادرترین گونه های آبزی جهان است بر اهمیت این پارک افزوده است. دوستداران ورزش ماهیگیری هر هفته برای صید ماهی به این دره می آیند. فصل مجاز صید ماهی معمولا از اول خرداد ماه هر سال آغاز و تا شهریور ادامه می یابد. دوستداران این ورزش با کسب پروانه وی‍ژه صید روزانه که در واحد های محیط زیست قوشخانه، پلور و دلیچای صادر می شود، می توانند به صید ماهی بپردازند. ( البته امسال تا زمانی که من به منطقه رفتم مجوز ماهیگیری صادر نشده بود ).  لازم به توضیح است اولین مسابقه ماهیگیری بعد از انقلاب در سال 70 و در دریاچه سد لار بر پا شد و از سال 73 همه ساله این مسابقات بر گزار شده است. #

         

این پارک دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است. چشمه ها و رودخانه های پر آب، زیستگاه های امن در دو سوی این دره زیبا را با طراوت و جذابیت آن را دو چندان کرده است.#

         

                            قله دماوند با وقار و استوار در مقابل شما خود نمایی می کند.

         

دریاچه سد لار با آب فیروزه ای و زیبای خود چشمان هر بیننده ای را می نوازد. آرامش این آب غیر قابل توصیف است. 

         

به علت چرای بی رویه در پوشش گیاهی این منطقه تغییراتی صورت گرفته ولی به طور کلی پوشش گیاهی آن علفزار است که شامل: گنسیان، بوته زارها، پوشش های آلپی، و از همه مهم تر شقایق های وحشیست که بهانه من نیز برای این سفر دیدن همین شقایق های زیبا بود. 

             

پس از طی چندین کیلومتر در خاکی به سمت دشتی زیبا با رودخانه ای پر آب سرازیر می شوید که جهت رفع خستگی می توانید توقفی کوتاه در کنار رودخانه داشته باشید. اگر مسیر را ادامه دهید به کنار دریاچه هدایت می شوید.

         

این پرنده زیبا هم که نامش را نمی دانم خیلی عکس العمل جالبی به ورود ما نشان داد، در هنگام بالا رفتن از یک تپه درست در مقابل من و با فاصله ای بسیار کم ( البته با حفظ فاصله چون وقتی به طرفش حرکت می کردم می پرید و کمی دور می شد)بر روی تخته سنگی نشسته بود و بال های خود را به حرکت در آورده و شروع به خواندن می کرد، در ابتدا فکر کردم شاید لانه و جوجه هایش در نزدیکی ماست و برای دور کردن ما از آن محدوده توجه مارا به خودش جلب می کند تا ما را از آنجا دور کند ولی، اینطور نبود چون این کار در زمان بازگشت ما و در محلی دورتر از جای قبلی دوباره توسط همان پرنده تکرار شد. خلاصه هرچه بود حض بردم

         

وقتی به بالای یکی از تپه های مجاور جاده رفتیم تا مستقر شویم به پشت سرم نیم نگاهی کردم، گله ای بزرگ در حال عبور از آن پائین بود، خوشبختانه ماشینم در میان گوسفندان غرق شد.

         

           راستی یادم رفت بگم تو این سفر خواهرم ( نگار ) همراهم بود.

         

                                                دماوند بر سر سفره نهار

             

            

برای دیدن نقشه های زون بندی شده این پارک اینجا کلیک کنید.

         

اگر قصد سفر به دشت لار را دارید و مخصوصا اگر قصد شب مانی در این منطقه را دارید حتما از وضعیت آب و هوا اطلاع کسب کنید، چون آب و هوای این منطقه بسیار متغییر است. برای کسب اطلاع از آب هوای این منطقه می توانید اینجا کلیک کنید.

         

در فصول ابتدایی سال زنمبورداران با کندوهایشان به این منطقه می آیند تا از دشت های پر گل برای تهیه عسل درجه یک استفاده کنند. در مسیر حتما کندو داران و شیشه های عسلی که برای فروش در کنار جاده گذاشته اند را خواهید. خودتان را از خرید و خوردن عسل طبیعی محروم نکنید.

         

قدم زدن در میان دشت را فراموش نکنید برای درک بهتر زیبایی‌ ها حتما قدمی هرچند کوتاه در میان بوته ها بزنید ولی حتما رعایت جوانب احتیاط را بکنید چون در فصل بهار خزندگانی مثل مارها شروع به فعالت می کنند. در این منطقه دوزیستن و خزندگانی ماتند: افعی، افعی دماوندی ، افعی البرزی‌، مارمولک، بزمجه، لاک پشت، قورباغه و ...، یافت می شوند.

             

این هم همان پرنده که ماجرایش را بالا تعریف کردم این بار در راه باز گشت و دوباره همان داستان

         

         

         

این هم یک گل شقایق وحشی پس از ریختن برگ های زیبایش، آیا شقایق به این صورت برایتان آشنا نیست؟ شبیه گیاه خشخاش است. فکر بد نکنید باور کنید من هم خشخاش رو تو تلویزیون دیدم.

            

از اینجا به بعد هم که احتیاجی به تعریف نداره چون خود تصاویر گویا هستند. فقط خواهشی که از شما دارم اینه که لطفا گل نچینید، لطفا گل نچینید، لطفا گل نچینید، این گل ها پس از چیده شدن زیاد دوام نمی آورند و به سرعت پژمرده می شود پس چرا از زیبایی آنها در همان لحظه استفاده نکنیم. به دیگران هم گوش زد  کنید تا این نکته را رعایت کنند. بعضی از طبیعت دوست نداران نیز محبت می کنند و با خیال راحت پیاز این گل وحشی را به امید کاشتن و پرورش در محلی دیگر از خاک بیرون می کشند. غافل از این که این گل به این راحتی ها در جای دیگری نمی روید، پس لطفا این کار را نکنید. در عوض هر سال در همین فصل به لار بیایید و این همه زیبایی را یکجا مشاهده کنید.

         

         

         

لازم به ذکر است منبع مطالبی که با علامت # مشخص شده از مقاله خانم زهره عبدی در سایت بیابانها و کویرهای ایران انتخاب شده است.

/ 7 نظر / 814 بازدید
م.ميرزايي

سلام تبريك ميگم بالاخره بخت يار شد و تونستي اون طرفها بري .. آدم وقتي تو اون دشت زيبا و كنار دماوند رشيد ايستاده باور نمي كنه بله فاصله اندكي از تهران شلوغ ،اين همه زيبايي بكر و پايدار يكجا جمع شده باشه ...

شهریار

سلام و درود خوشا به حالتان فرصت می کنید از شهر بیرون می روید و لذت می برید ، به امید اینکه حقیر هم از تنبلی دست بکشم و همسفر شما شوم ارادتمند شهریار

محمد گائینی

درووود آرش آقا قسمت نشد با هم بریم ها ولی خوشحالم که بالاخره رفتیم آن هم از دو سمت متفاوت عکس هایی که دشت و دماوند رو باهم گرفته بودی بسیار زیبا بود ممنون برای راهنمایی های خوب و ارزنده ات

مازیار

سلام با تشکر از مطلب زیبا و مفیدتون میشه لطف کنید بفرمایید این مسیر تا کجاش میشه با ماشین رفت؟ و از اونجا تا دریاچه چقد فاصله هست؟ و این که دشت شقایق هم همون دور و اطراف میشه؟

مری

خیلی زیباست ولی ای کاش از روستاهای تبریزم دیدن کنید ومطلب بزارید تابقیه هم ببینند من اگربخواید میتونم راهنماییتون کنم روستای کندوان-تبریز توسایتها هست اما بهشت روی زمین روستای کرداباد-اسکو-تبریز فوق العاده ست دره ای سرسبز یه رودخونه فوق العاده خنک وسطش واطراف پراز گل محمدی وگلهای وحشی کهگل محمدی اونجا به خاطرهوای خنکش تیرماه درمیاد جسارت نباشه ولی کاشان انگشت کوچیکه کرداباد نمیشه روستای گنبرف بعداز کندوان ازکرداباد هم زیباتره از دست ندید بهشت روی زمین[لبخند]

احسان

خیلی عالی

amir

سلام ..... ممنونم از شما به خاطر این سایت زیبا ................. !!!! درود بر بروبچ های خوب گروه هورشید .... ما نزدیک 1 ماه پیش رفته بودیم دشت لار .........