سفر به قزوین

                                       

در همین ابتدا یادآور می شوم بافت قدیمی این شهر دارای خیابانهای باریک ، شلوغ و دارای محدودیتهای ترافیکی و خیابانهای یکطرفه فراوان است. این نکته خاطر نشان شد زیرا پیشنهاد برای گشت در این مناطق پارک کردن خودروی شخصی و استفاده از حمل و نقل عمومی است. من پس از یک دور چرخش بیهوده که منجر به بازگشتن به نقطه اول شده متوجه این موضوع شدم و خودرویم را در محلی نزدیک خیابان امام خمینی پارک کردم و مسیر را ادامه دادم.

                   

 جهت راحتی دوستانی که قصد سفر به قزوین دارند، بخشی از نقشه قزوین که اماکن مهم و همچنین قابل بازدید آن با نام و خط سیر مشخص شده تهیه کرده ام . می توانید آن را با کلیک بر روی‌تصویر نقشه در اندازه بزرگتر دریافت کنید و با کمک آن برنامه ریزی داشته باشید.

در زمان عبور از خیابان امام خمینی از مقابل سرای سعد السلطنه بازار عبور می کنید. این سرا ، یکی از بزرگ ترین بخشهای بازار قدیم قزوین است. بازاری با 28 هزار متر مربع که خوشبختانه بخش قابل توجهی از آن در حال بازسازی است و قسمت خوب داستان برای من اینجا بود که سرای سعد السلطنه که گل سرسبد این مجموعه است بصورت کامل بازسازی و در روز حضور ما قابل بازدید بود.

یکی از سازه هایی که می توان در این خیابان دید عمارت طوطی است، ساختمانی تجاری مسکونی با قدمتی شصت هفتاد ساله که همچنان استوار و پابرجاست، برای گرفتن اطلاعات و آشنایی با ساختمان به کتاب فروشی فردوسی که در یکی از مغازه های این بنا واقع شده وارد شده و با صاحب آن مشغول به گپ و گفت شدیم ایشان نیز با لطف و مهربانی‌پس از در اختیار قرار دادن اطلاعاتی مفید از شهر نکات جالبی از مغازه شان را به من و همسرم نشان دادند.  

         

                         تزئینات داخل مغازه پس از سالها همچنان دست نخورده باقی مانده است

         

   

یکی از نکات قابل توجه و جالب درباره این ساختمان سیم کشی داخل آن است که می توان گفت یکی از اولین ساختمانهای قزوین بوده که برق به آنجا کشیده شده و جالبتر اینکه سیم کشی ، کلید پریز ،‌و جعبه تقسیمهای برق آن مربوط به همان دوران است و به همان شکل نگهداری می شود.

                

در هنگام عبور از این خیابان حتما چشم بچرخوانید و دیدن عمارتهایی که در این خیابان یافت می شود را از دست ندهید ( مدرسه التفاتیه – عمارت طوطی – بخشهایی از بازار که در حال مرمت است و .... ) .

    

موزه قزوین نیز در قسمت جنوبی سبزه میدان یکی از مکانهاییست که بازدید از آن را به همه توصیه می کنم، موزه ای با تنوع بالایی از اشیاء

  

          

ظرفی برای نگهداری مایعات گاز دارد که با تکه ای چرم درب آن را می بسته اند و پس از تجمع گاز در ظرف درب آن باز و استفاده میشده (‌نوشابه سازی در خیلی وقتا پیش)

               

   

دو درب قدیمی مربوط به دوران قاجار که با نقاشی های بسیار زیبا تزئین شده است.

                

حدود ظهر بازدید از موزه نیز به پایان رسید و دیگر وقت سیر کردن شکم بود، پس دست بکار شده و پرسان پرسان رستوران اقبالی که یکی از محبوبتربنها در قزوین است را یافتم.

                                

قیمه نثار خوراک خواص و خوشمزه قزوین است. پیشنهاد می کنم یکبار امتحان کنید.

                                                   بفرمائید قیمه نثار

               --------------------------------------------------------------------------

حسینیه امینی ها ( خانه امینی )

         

               

               

 

 

 

 

           

 

              

 

                 

 

             

              

               

              

               

               

               

               

              

              

/ 32 نظر / 900 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

سلام چجوری میشه تو برنامه هاتون شرکت کرد؟؟

کیوان

سلام.وب جالبی دارید.به وب ورزشی منم سر بزنید.rekabzan.ir

کرمانشـاه زیبا:طاقبستان-بیستون-تکیه معاون الملک-تکیه بیگلربیگی-بازارسنتی کرمانشاه و...

سلام دوستان با مجموعه تفریحی توریستی *باغ پرندگان کرمانشاه بزرگترین در خاورمیانه* بروزم خوشحال میشم بهم سر بزنی[گل][گل][گل] کرمانشـاه دارای چندین باغ گردشگری و بسیار زیبا می باشد که عبارتند از: 1-باغ پرندگان کرمانشاه بزرگترین در خاورمیانه2-باغ گلها کرمانشاه 95درصد رشد فیزیکی داشته است و آبشار زاگرس باغ گلها کرمانشاه به طور رسمی به بهره برداری رسیده است3-باغ راه غربی همون کمربندی غربی کرمانشاه(این باغ از جنوب کرمانشاه تا شمال کرمانشاه امتداد دارد و بزرگترین باغ راه خاورمیانه می باشد و باغ پرندگان کرمانشاه و باغ گلها کرمانشاه در میان باغ راه غربی کرمانشاه(کمربندی غربی) احداث شده اند)4-باغ راه شرقی همون کمربندی شرقی:از شمال کرمانشاه تا جنوب کرمانشاه فضای سبز بسیار زیبا می باشد و به گفته ی مسئولین باغ راه های غربی وشرقی کرمانشاه بزرگترین باغ راه خاورمیانه می باشند. دیدنیهای کرمانشـاه:1-طاقبستان و پارک کوهستان2-بیستون کرمانشاه3-تکیه معاون الملک4-تکیه بیگلربیگی5-بازارسنتی کرمانشاه6-سراب نیلوفر7-باغ پرندگان کرمانشاه بزرگترین در خاورمیانه8-باغ گلها کرمانشاه9-مسجدعمادوالدوله10-غارقوری قلعه کرمانشاه بزرگترین غارآبی آ

سایت جامع گردشگری ایران

با سلام و احترام سایت جامع گردشگری ایران در جهت ارتقای گردشگری ایران در خدمت دوستداران ایران و گردشگری ایران میباشد. از دوستان عزیز دعوت میکنیم که در سایت ما حضور پیدا کنند و در صورت لازم انتقاد و پیشنهادات خود را در جهت بهبود سایت ارائه نمایند. با تشکر مدیران سایت فلاح و مرادی

vermiqazvin

سلام سایت خوبی داری اینم سایت منه بازدید کن همشهری http://www.vermiqazvin.ir/

هزاری

سلام روزگارت بهاری و بهارت جاودانه باد رفیق [گل]

شهریار (سفرنویس)

سلام و درود؛ گزارشی تهیه شده درخصوص عاشقان و ... http://www.safarnevis.com/?p=9169 بدون اجازه و با افتخار نامی برده شده است از شما و همسر محترمتان ارادتمند شهریار

یاسمین

سلام آقا آرش واقعا وبلاگ زیبایی دارید. خیلی دلم میخواد باهاتون تبادل لینک کنم. اگر شما هم موافقید من رو با عنوان بهبهان نما لینک کنید و بهم خبر بدید تا منم لینکتون کنم. منتظرتونم، خداحافظ