سفر ی با قطار به ساری

         

را آهن تهران شمال یکی از زیباترین مسیرهای ریلی کشور را شامل می شود. در زمان طی طریق، شمارا از چند اقلیم محیطی مختلف در کشور عبور می دهد. این قطار پس از حرکت از تهران به سمت گرمسار و سپس از این ایستگاه به سمت شمال راه خود را جدا می کند. در ابتدا  دشت ها و نواحی بیابانی استان سمنان خود نمایی می کنند، آنگاه وارد مناطق کوهستانی شده و شما را با به نمایش در آوردن کوههایی زیبا شگفت زده می کند، از کنار پنجره ها تکان نخورید زیرا این تازه ابتدای راه است و هنوز این مسیر اعجاز هایی برای به نمایش گذاردن دارد. پس از توقفی کوتاه در بین راه جهت نفس گیری لوکوموتیو و تجدید قوا  وارد بخش سر سبزتر این مسیر خواهید شد و از دل جنگلها راه خود را به سوی مقصد به پیش خواهید برد.

         

بیشتر واگنهایی که در قطارهای محلی ( از جمله مسیر شمال ) به کار گرفته شده اند، واگنهای قدیمی باز سازی شده ای هستند که مربوط به دهه های 40 و 50 می باشند. این واگنها پنجره هایی بزرگ دارند با شیشه هایی کشویی که با پائیین آمدن به شما امکان دسترسی بهتر به فضای بیرون را می دهند. وای که چه حالی می ده وقتی به رسم کودکی تا کمر از شیشه قطار آویزون میشیم.

         

                                              من رو یاد کیک های شکلاتی خونگی می اندازه  

         

در زمان رفت کوپه سوم از واگن اول محل استقرارمان بود، در ابتدا کلی شوق و ذوق داشتیم که لوکوموتیو ران رو از تو آینه اش می دیدیم ولی زمانی که به تونلها رسیدیم نظرمان تغییر کرد جای شما خالی دود گازوئیلی خوردیم که مپرس

            

                                             ایستگاهی زیبا در بین راه

         

این کوه شباهت زیادی به معابد بودائیان در تبت دارد، به نظر شما شبیه چیست؟

                                       

این آقا کوچولوی خوشگل نیز از همسفران ما در کوپه همسایه بود که زود به زود به ما سر می زد و خلاصه خیلی جویای احوال ما بود.

         

هزینه این سفر بسیار بسیار پائین است. قیمت بلیت های این مسیر در زمان سفر ما به شرح زیر است:

قیمت بلیت قطار معمولی (شش صندلی) تا ساری نفری 3000 تومان

قیمت بلیت قطار معمولی خواب ( شش تخت ) تا ساری نفری 5300 تومان

قیمت بلیت قطار لوکس خواب ( شش تخت ) تا ساری نفری 9200 تومان

برای مسیر گرگان نیز معمولی خواب 6500 تومان و لوکس خواب نیز 11500 تومان می باشد.

شما می توانید با عضویت در سیستم خرید الکترونیکی شرکت قطار های رجاء به راحتی بلیت های مورد نیاز خود برای کلیه مسیرها تهیه کنید. در صورتی که تمایل به ثبت نام در سیستم خرید الکترونیکی شرکت رجاء دارید با کلیک در این قسمت عضو شده و شناسه کاربری دریافت کنید. همچنین با مراجعه به این سایت همیشه از اطلاعات پیش فروش بلیت مسیرهای مختلف مطلع خواهید شد.

 

                             

         

                                      علی یکی از همسفرانم تو این سفر

                                       

در زمانی که سر مبارک را از پنجره بیرون برده اید حواستون به نزولات واگنهای جلوتر باشد. خوشبختانه جلوی من چند نفر بیشتر نبودن و با یک لیوان شربت و مقداری خورده کیک و همچنین کمی خاکستر سیگار مشکلاتم حل شد ولی اگر واگنهای آخری باشید قطعا میزان آنها نیز بیشتر خواهد شد.  اینارو گفتم که یادآوری کنم مراقب باشید از شیشه چیزی بیرون نریزید. لطفا

         

                  مزارع آفتاب گردان در اطراف مسیر با گلهایی که به ما لبخند می زدند

                                       

                                            یک نگاه دزدکی از میان آخرین درب بر روی ریل

         

                                     اینم نمایی از داخل کوپه ما با همسفران مولتی مدیا

                                       

         

         

همانطور که پیش میرویم قطار صوت زنان، دل کوه ها را می شکافد و از روی پلهایی زیبا خود را به جلو می کشاند

         

زمانی که مسحور دیدن زیبایی های اطراف هستید بسیار مراقب باشید. سر خود را خیلی از پنجره به بیرون نیاورید. در زمان ورود به تونل خطر برخورد با دهانه تونل را بسیار جدی بگیرید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید تنها کافیست تا کمی بیش از حد معمول بیرون بروید یک سفر لذت بخش به خاطره تلخ تبدیل می شود. خیلی خیلی مراقب کودکان باشید، هرگز نگذارید به تنهایی در کنار پنجره ها بایستند. به دلیل سرعت و چرخش های ناگهانی در پیچ و تاب مسیر امکان به هم خوردن تعادل و پرت شدن وجود دارد.

         

مهندس حامد کیان یکی از دوستان خوب من هرچند که می دانم در این سفر کمی خسته شد ولی حضورش در کنارم مایه دلگرمی بود.

         

                                                         پیش به سوی آسمان

         

دیدن شالی کاریها در کنار جاده و همچنین استشمام بوی دریا نوید نزدیکی را می دهند

         

دهانه غار اسپهبد خورشید که با کمی دقت می توانید آن را بر روی کوه مقابل مشاهده است

                                       

اینجا ایستگاه پل سفید است اولین توقفگاهی که می توانید برای خواندن نماز، خرید و یا صرف نهار از موقعیت آن بهره ببرید.

         

درست به خاطر ندارم ایستگاه مهاباد بود یا فیروزکوه که یک لوکوموتیو کمکی ابتدای قطار ما اضافه شد تا در زمان عبور از گردنه ها دچار مشکل نشود. و پس از گذشتن از گردنه ها این لوکوموتیو امانتی در ایستگاه پل سفید دوباره از قطار جدا شد.

         

پس از به راه افتادن قطار بخش دیگری از زیبایی های مسیر خود نمایی می کند. قطار صوت زنان از میان جنگلهای انبوده عبور می کند و ما ذوق زده سرمان از پنجره بیرون کرده و هوای تازه با طعم باران استنشاق می کنیم.

          

در زمان عبور از جنگل بارانی بهاری شروع به باریدن کرد که طراوت سفر مارا دو چندان کرد 

         

"چشم هارا باید شست جور دیگر باید دید"  به میهمانی قطره ها خوش آمدید

         

ایستگاه قائم شهر. با دیدن این ایستگاه دیگر خود را به مقصد رسیده تصور کنید. و کم کم شروع به جمع و جور کردن لوازم کنید. در این ایستگاه همچون ایستگاه های زیرآب و پل سفید بیشترین مسافر از قطار خارج می شود. 

         

اینجا هم که معرف حضور است، دریای کاسپین البته کمی عصبانی و خشمگین، پس از یک سفر 8ساعته در قطار دیدن امواج خروشان دریا روحی تازه در جانمان دمید. جای همه شما خالی پایی در آب زدیم و خودمون را به نوشیدن یک چای دبش میهمان کردیم . بلیت برگشت ما برای ساعت 8:30 همان شب بود. در این بین در حدود 5 ساعتی وقت آزاد برای گشت و گذار داشتیم . قصد دیدن مجموعه فرح آباد را داشتم که با حضور در محل آن متوجه شدم در آن روز تعطیل است، پس عزم برگشت کردیم. برای آشنایی با  جاذبه های دیگری از استان مازندران کلیک کنید.

         

در راه برگشت دریاچه ای برزگ در کنار مسیر توجه مارا به خود جلب کرد که با کمی کنکاش متوجه شدم این دریاچه که کاربردی دومنظوره دارد در زبان محلی به نام پنبه زارکوتین که به نام روستایی در همین نزدیکی است خوانده می شود. 

         
                                                                     View Larger Map 

مسیر انتخابی ماجهت گشت یکروزه، از ایستگاه قطار شروع و با گذر از جاده فرح آباد به سمت ساحل و سپس فرح آباد و دریاچه ( نیلوفر ) پنبه زار کوتین به اتمام رسید

         

در کنار دریاچه تعدادی قایق پدالی نیز جهت گشت بر روی دریاچه مهیا کرده اند که شما نیز مانند ما می توانید یکی از آنها را کرایه و گشتی بر روی آن بزنید.

         

         

         

پس از خداحافظی با ساری دوباره سوار بر قطار عازم تهران شدیم ، در ایستگاه پل سفید توقفی کوتاه داشتیم تا به امانت لوکوموتیوی کمکی به قطار اضافه گردد. در هنگام حضور ما ، پل سفید در مه فرورفته و لحظه به لحظه بر غلظت آن افزوده می شد

         

         

کارکنان زحمت کش راه آهن همیشه و در هر شرایط آب و هوایی مشغول خدمت به مسافرانی هستند که در مسیرهای ریلی کشور تردد می کنند. جاداره از زحمات آنها تشکر و قدر دانی کنیم خدا قوت

         

         

/ 8 نظر / 5432 بازدید
محمد

سلام هم دانشگاهی خوبم ... تو جامعه مجازی دانشجویان منتظرتم ... همه دانشجوها جمع شدیم اونجا -- http://unikade.ir

شهریار

سلام و درود سفر با قطار به ساری را چندین بار تست کردم و لذت بردم

پروانه

به نظرم سفر با قطار یکی از بهترین گزینه هاست. به نظر شما هم بدتون نیومده؟

کیخسرو

درود بر شما ؛ از دیدن تصاویرتان همچون تصاویر "ایران را بگردیم" بسیار لذت بردم! شاد باشید

علی

داشتم تو اینترنت دنبال عکس راجع به به طبیعت ورسک می گشتم ، که خاطرات بهترین سفر عمرم تازه کنم ، که خاطره زیبای شمارو پیدا کردم.خیلی خوب نوشته بودی. کاری کردی دلو به دریا بزنم یک سفر ریلی به شمال برم.فقط مشکل اینجاست که من شهد زندگی میکنم.واسه دیدن این مناظری که گفتی باید تا تهران برم. بازم ازت ممنونم.

حمیدرضا

عکسهای خیلی قشنگی از مسیر گرفته اید ذوق هنری کاملا در آنها به چشم میخورد فقط کاش از پل ورسک و ارتفاع نفس گیر آن هم عکسهایی میگرفتید موفق و پیروز و دائم در سفر باشید

سوگند

سلام جالب بود چند ساعت در پل سفید واسه ناهار توقف داشتید؟قطار برگشت میتونه از گرگان به تهران صبح حرکت کنه؟ما قطار رفتمون شبه حالا چی کار کیم؟

زهرا

چه خوب و عالی . دنبال یه برنامه جدید و متفاوت واسه سفر بودم سفر با قطار رو حتما تو برنامه هام میزارم .لذت بردم از سفر نامتون.ممنون .شاد باشید