تور الموت , اوان

دارای جاذبه های گردشگری وزیارتی بی شماری است ؛ محوطه ها وقلعه های تاریخی - منابع ومناظر طبیعی - زیارتگاه ها و امامزاده ها که انتظارمسافران وگردشگران رادرزمینه های گوناگون پاسخگو است.ورودی دره الموت از میدان مینودر قزوین تا میدان آزادی تهران از طریق بزرگراه تهران قزوین 140 کیلومتر است . ازمیدان مینودر تا دژ حسن صباح 108 کیلومتر است که بادرنظرگرفتن را ه هزارچم  ودره ها وپرتگاه ها وباریک بودن جاده دره الموت بین  2 ساعت تا 3 ساعت این سفر طول می کشد. درطول مسیر ودردوسوی جاده مارپیچی مناظر بسیار زیباوچشم نوازی وجوددارند وایستگاه های پذیرائی واستراحتگاه دراین مسیر وجود دارد. ودرچهار فصل سفرهای طبیعت گردی وزیارتی وبازدید ازمناطق تاریخی دره امکان پذیراست حتی درزمستان بابارش مناسب برف  بازیهای فرحبخش زمستانی برای خانواده ها پیشنهاد میشود. ازدیگر چشم اندازهای این منطقه آسمان پاک وآبی باهوائی ملایم وسالم کوهستانی است که به سرزمین کوهستانی دره الموت آرامش بخشیده وهدیه ای است کخ خدابه این سرزمین داده وبه شکرانه آن میتوان این هوای خوش و فرحبخش وسرشار از اکسیژن رابه گردشگران خسته شهرهای آلوده پیشکش کرد وآنان رابه ارامش فراخواند ؛ آسمان صاف وپاک درشبها امکان دیدن مجموعه ستارگان درخشان رافراهم آورده ویکی از مکان های مناسب برای ستاره شناسان جهت رصد ستارگان است .

 

                

 

قلعه الموت ودریاچه اوان برای گذراندن یک تعطیلات کم خرج سبک و بسیار جذاب بهترین گزینه برای آخر هفته می باشد. فقط نکته ای که باید در نظر داشت این است که می خواهیم شب را اقامت کنیم یا نه ساده تر اینکه سفر یک روزه مد نظر است یا دوروزه وبیشتر .

 

در نظر داشتن این مسئله قبل سفردرکیفیت آن بسیارتأثیرگذار است.

 

 برنامه یک روزه (باماشین شخصی در نظر گرفته میشود):

 اگر از تهران حرکت می کنید لازم است که 5 صبح به راه افتاد (از تهران حدود یک ساعت ونیم واز کرج هم حدود یک ساعت ) تادر حدود 6:30 ابتدای جاده الموت باشید. تقریبا در تمام طول مسیر شما تابلوهای مسافت تا معلم کلایه را مشاهده می کنید. گفتن این نکته در اینجا لازم است که حتما در هنگام رانندگی در این جاده احتیاط وحوصله را فراموش نکنید. سعی کنید آهسته برانید وبیشتر از زیبایی های جاده لذت ببرید.

 

 

اگر تا به اینجا را طبق برنامه پیش رفته باشید، می توانید درحدود ساعت 7:30 صبحانه را در طبیعت بین راه صرف کنید. اگر نیم ساعتی را به صبحانه خوردن اختصاص بدهید ، هنوز شما در حدود یک ونیم تا دو ساعت دیگر راه در پیش دارید.پیشنهاد این است که برای سفر یکروزه ابتدا به سمت معلم کلایه و بعد گازرخان، برای دیدن قلعه بروید ( راه دریاچه اوان درحدود 25کیلومتر قبل از معلم کلایه از جاده اصلی جدا شده و به سمت چپ می رود) چون صبح هوا خنک تر است وراحت تر می توانید پله ها را طی کنید.

در صورتی که نیاز به چیزی برای خریدن داشتید نگران نباشید، می توانید درمیانه راه از رجایی دشت تهیه کنید.باید در اینجا متذکر شوم که اگر برای صرف نهار احتیاج به نان دارید ونیز به اندازه کافی به همراه نیاورده اید حتما از رجایی دشت تهیه کنید ،چون در روستای حاشیه دریاچه اوان هیچگونه نانوایی وجود ندارد و خود ساکنین نیزیا خود می پزند ویا با طی مسافتی طولانی از معلم کلایه تهیه می کنند . در رجایی دشت یک جایگاه پمپ بنزین نیزوجود دارد .

 وقتی به رجایی دشت رسیدید، می توان گفت که تقریبا سخت ترین قسمت راه را گذشته اید. اگر مناسب برانید می توانید در حدود ساعت 9:30 در روستای گازرخان باشید وبا پرداخت مبلغ 1000تومان ماشین را درمحلی مناسب در نزدیکی درب پله های ورودی قلعه پارک کنید.

 درهمان پارکینگ ودر زمانی که محیای حرکت می شویدآقای داستان صفری را خواهید دید وشمارا برای اقامت ویا صرف نهار به مسافرخانه ای که در همان جا دایر کرده دعوت خواهد کرد ، به شما یک کارت ویک منوی غذا نیزمی دهد ودعوتتان می کند تا در بازگشت برای نهار به آنجا بروید.

     

 قیمت بلیت ورودی قلعه برای هر نفر 300 تومان است . اگر کسی را به همراه آورده اید که توان بالا آمدن از شیب کوه را ندارد می توانید از یکی از افراد محلی که همانجا مستقر هستند و برای رفاه حال بازدید کننده گان حیوان کرایه می دهند یک عدد الاغ نازنین به قیمت 5.000 تومان کرایه کنید تا اورا تا قلعه بالا ببرد.

 وقتی به بالا رسیدید در آنجا یک راهنمای محلی با کت وشلوار فرنچ روشن را که مشغول توضیح دادن است خواهید دید.هر چند که خیلی از صحبتهای این پیرمرد نازنین وخستگی ناپذیر را به سختی متوجه می شوید، ولی نکات بسیار مهمی  رابیان می کند. این آقا نزدیک 20 سال از عمرش را همونجا درکاوشقلعه با باستانشناسان گذرانده (نزدیک به 5 ساله که من ایشون رو می بینم ،درچندین باری که به اینجا آمده ام) .

 

 بعدازشنیدن توضیحات می توانید حدود نیم ساعتی رو برای دیدن آثار به جا مانده از قلعه بگذرانید،سپس آماده برگشت شوید تا از برنامه عقب نمامید .

 

 

پس از دیدن قلعه باید مسیری را که آمدید برگردید تا به سه راهی که مسیر دریاچه را مشخص کرده برسید ودر مسیری که مشخص شده حدود بیست دقیقه رانندگی کنید به دریاچه خواهید رسید .

 بهره برداری از سایت گردشی دریاچه در حدود دوسالی‌است که به یک شرکت پیمانکار واگذار شده ، واین شرکت درقبال خدماتی‌از قبیل ( راه اندازی‌سرویسهای بهداشتی‌ وحفظ نظافت آنها ، لوله کشی‌ونصب شیرهای آب آشامیدنی برای رفاه حال مسافرین ، نظافت اطراف دریاچه ،ایجاد کافه جهت خدمات رسانی به مسافرین و....) مبلغ 1500 تومان بابت هر ماشین در هنگام ورود به حریم دریاچه از شما دریافت می کند .

                     

 شما می توانید ادامه روز را در اطراف دریاچه به استراحت و بازی با خانواده بگذرانید و اگر قایقی تفریحی به همراه داشته باشید با در نظر گرفتن جوانب ایمنی‌آن را در آب انداخته و بر روی‌دریاچه به قایق سواری‌بپردازید.

 برنامه دو روزه :

 مسیر رسیدن وزمانهایی که در بالا ذکر شد را می توان در سفر دو روزه نیز مد نظر قرار داد، فقط یکسری‌نکات راباید رعایت کرد:

 

  1. 1.      در صورتی‌که می‌خواهید در چادر اقامت کنید ابتدا باید به سمت دریاچه بروید (پیشنهاد ما این است که اگر لوازم مناسب به همراه دارید اطراف دریاچه  چادر بزنید و یک شب را در طبیعت بگذرانید و اگرهم تصمیم دارید در یک مرکز اقامتی شب را سپری‌ کنید در ذیل همین مطلب لیست مراکز اقامتی منطقه را ضمیمه می کنم )
  2. 2.      اگر تصمیم دارید چادر بزنید یا گروهی کمپ راه بیندازید حتما لباس گرم ، پتویا کیسه خواب مناسب ، زیرانداز مناسب وباز هم تاکیید می‌کنم لباس گرم به همراه داشته باشید ، چون سرمای شبها در منطقه الموت با هیچ کس شوخی ندارد ، قول میدهم اگر سرمای هوای شب را حتی در نیمه تابستان دست کم بگیرید قافل گیر خواهید شد .
  3. 3.      بعد از گذراندن یک روز پرتحرک در حاشیه دریاچه و یک استراحت خوب در چادر صبح روز بعد قبل از گرم شدن هوا به سمت قلعه الموت حرکت کنید وتا قبل از ظهر آنجا را بازدید کنید .

 

                

 

سوقاتی های الموت :

 نانهای محلی - عسل - گردو - فندق- درتابستان گیلاس وآلبالو - زیره کوهی - پنیر کوزه ائی - جاجیم وگلیم

 

 مناطق قابل بازدید دره الموت :

- دژ لمبسر رازمیان با پلکان قابل دسترسی به بالای دژ .به فاصله 22 کیلومتری از رجائی دشت .
-  امامزاده علی اصغر و درخت خونبارزرآباد . به فاصله 7 کیلومتری درسمت چپ جاده الموت
- دریاچه اوان به فاصله 8 کیلومتری ازجاده اصلی الموت درسمت غرب جاده  .
- دژ شمس کلایه  و امامزاده 12 امام به فاصله 2کیلومتری در شمال غرب معلم کلایه .
- مسیر دره اندج رود وغارهای طبیعی با چشم انداز زیبا ومسحور کننده .
- دژ حسن صباح به فاصله 8 کیلومتری از دوراهی آتان - گازرخان وفاصله 30 کیلومتری از معلم کلایه
- امامزاده حسن سپهسالار در خشکه چال درشمال دژ حسن صباح . به فاصله 3 کیلومتری ازدژ حسن صباح
- بافت روستای پلکانی همانند ماسوله در آتان به فاصله 27 کیلومتری از معلم کلایه .
- دژ نویزر شاه درگرمارود که تنها کوهنوردان ماهر امکان دسترسی به آن رادارند .
- آبشارگلالک درمسیر جاده پیچه بن .
- کاروانسرای پیچه بن درانتهای الموت .باچشم انداز زیبای منطقه مازندران . به فاصله  50 کیلومتری از معلم کلایه (جاده خاکی )
- دژ شیرکوه درمنطقه دوآب تنها کوهنوردان ماهر امکان دسترسی به آن دارند . به فاصله 23 کیلومتری از معلم کلایه.
- مسیرهای کوهستانی برای کوه پیمائی درفصل مناسب بهار وتابستان دربلندیهای هودکان - شاتان - شاه البرز - سیالان - خشچال  - کوههای نرگس

 

لیست اقامتگاه ها و قهوه خانه های بین راهی واقع در رودبار الموت ( قزوین)
 

 

ردیف

نام اقامتگاه

نام مالک

تلفن

آدرس

1

خانه معلم

ملکی

02823773446

قزوین الموت (روستای گازرخان) بالا تر از روستا (خانه فرهنگیان)

2

یاسر ابن علیپور

//

02823773386

قزوین الموت (روستای گازرخان) بالاتر از میدان روستا

3

باغ گلستان

صفری

02823773212

قزوین الموت (روستای گازرخان) بالاتر ازپایگاه  میراث فرهنگی الموت

3

کوهساران

علی سمیعی

02823773377

قزوین الموت (روستای گازرخان) بالاتر از میدان

4

شهرک

محمودی

09122825674

قزوین الموت (شهرک) جنب خیابان اصلی

5

آشتی همزلی

//

02823222206

قزوین رودبار شهرستان (رازمیان)

6

محمد مرادی

//

02823222328

قزوین رودبار شهرستان (رازمیان)

7

شیر علی نوروزی

//

02823222237

قزوین رودبار شهرستان (رازمیان)

8

عیب علی مرادی

//

02823222227

قزوین رودبار شهرستان (رازمیان)

9

قهوه خانه فلار

//

 

قزوین الموت (بین راهی)

10

قهوه خانه قوسنین لار

//

02823323386

 قزوین الموت (40کیلومتری بعد از قزوین)

11

یوسف مراغی

//

02823793201

قزوین الموت (روستای دیکین )

12

خشایار رضایی

//

02823793018

قزوین الموت (روستای دیکین )

12

بهزاد حدادی

//

02823623216

قزوین الموت (معلم کلایه) روبروی شهرداری

13

بهزاد حدادی  چلوکبابی

//

02823623216

   //

14

هتل نویزر

//

02823794206

قزوین الموت (گرمارود ) 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 برای دسترسی به نقشه آنلاین مسیر الموت بر روی این لینک کلیک کنید.

برای ورود به سایت تخصصی الموت بر روی این لینک کلیک کنید.

 

گزارش سفر به الموت در تاریخ جمعه   28/5/90

 اینکه ساعت 3 صبح با صدای زنگ تلفن از خواب بیدار شدم ومتوجه دیرتر رسیدن ماشین به دلیل مشکلی که برای راننده پیش آمده بودشدم تنها راه ممکن این بود که با بعضی از بچه ها تماس بگیرم وقبل عزیمت به سمت محل قرار آنها را باخبر کنم .به چند نفر گفتم وآنها نیز لطف کردند وبه دیگری خبر دادند .

در هر صورت ساعت 5 (البته اینجا باید اعتراف کنم که من 5دقیقه از دیگران دیرتر رسیدم) سر قرارحاضر شدم وپس از کمی حال واحوال و معرفی دوستان جدید به یکدیگر سوار شدیم وحرکت کردیم.

چون اغلب بچه ها صبح خیلی زود بیدار شده بودند به محض ورود خوابیدند . برای رسیدن به قلعه الموت می بایست از اتوبان کرج به سمت قزوین طی طریق کرد وقبل عوارضی قزوین درخروجی الموت که با تابلویی واضح وبزرگ جاده الموت را مشخص کرده قرارگرفت وپس از پرداخت عوارض وارد مسیر اصلی شد. از کرج تا ابتدای جاده الموت درحدود یکساعت وبیست دقیقه زمان می برد .

 وقتی به ابتدای جاده رسیدیم تازه بچه ها داشتند بیدار می شدند ، وکم کم صدا ها از انتهای مینی بوس شنیده می شد. محیط اطراف کاملا تغییرکرده بود طبیعت زیبای منطقه کم کم نمایان می شد وتوجه هارابه خود جلب کرده بود .

 

 درحدود ساعت 7:30 پس از پیدا کردن یک محل مسطح درکنار جاده ومشرف به یکی از روستاهای منطقه تدارک صبحانه رادیدیم . هوای صبح گاهی بسیار مفرح بودوبا برخورد اولین باد صبحگاهی به صورت خواب را کاملا از سرمی پراند .

 صبحانه ی بسیار مفصل وخوبی بود (اینجا باید از خانم راستین یک تشکر ویژه بکنم چون تمام زحمت تهیه صبحانه ولوازم آن به عهده ایشان بود) به خاطر خنکی هوا چای گرم خیلی مورد استقبال بود.

درزمان صرف صبحانه خورشید نیز مشغول بالا آمدن بود،بچه ها تازه داشتند گرم می شدند وحرفا تازه داشت گل می انداخت (اغلب دربرخوردها اول همه  مشغول سبک سنگین کردن همدیگرهستند واولین ارتباطات به صورت کلامی وچشمی برقرار می شود) پس ازکمی صحبت وگرفتن چند عکس یادگاری حرکت کردیم چون در حدود یکساعت و نیم از برنامه عقب بودیم .

 طبیعت این منطقه بسیار زیباست بااینکه از لحاظ مسافت با تهران ،فاصله چندانی نداره ولی خوشبختانه هنوز موردهجوم ویلا دوستان عزیز ومحترم قرارنگرفته . اگردر حین گذشتن از این مسیر کمی دقت وعلاقه مندی داشته باشید قطعا با چند نمونه از حیوانات زیبای این منطقه برخورد خواهید کرد ( من در سفرهای قبلی تجربه دیدن چندین نمونه از حیوانات از قبیل بوف ، عقاب ، خرگوش ، روباه ، مار،پرندگان وحشی ساکن اطراف دریاچه و... راداشته ام که برایم بسیارجالب و لذت بخش بود،چون علاقه ویژه ای به حیات وحش دارم ) غالبا دیدن حیوانات درمکانی خارج از قفسهای باغ وحش وبه صورت آزاد در محل طبیعی زندگی خود خیلی هیجان انگیز است و انسان را برای نگه داری بیشتر از طبیعت تشویق می کند.

جاده الموت از لحاظ سربالا ،سرپائینی ها وپیچهایش شهره است . بیشتر ارتفاع وپیچ و خم جاده قبل از منطقه رجائی دشت است بعد از گذشتن ازارتفاعات این منطقه ودرحین گذرازپیچ و تاب جاده همانطورکه سمت پائین سرازیر هستید در پیش رو منطقه ای سرسبز وزیبا ،خانه هایی با سقفهای شیروانی ورنگ های زیبا را مشاهده می کنید، که با دیدن آنها می توان متوجه شد، تقریبا نیمی از مسیر را طی کرده ایم.

 

رجایی دشت دربین مناطق اطراف تقریبا دارای مرکزیت است دارای پمپ بنزین ، مسجد ، یک مدرسه بزرگ ونوساز (که درایام عید نوروز نیز محل اسکان مسافرین می باشد) و دیگرامکانات رفاهی می باشد.

 

 

/ 11 نظر / 654 بازدید
نمایش نظرات قبلی
س م ر صمدی

جای من خالی[لبخند]

مریم راستین

سلام. بسیار سپاسگذارم. هم از کار قشگتون هم از برنامه ای که دارید و گزارش تورها و به امید سفرهای خوب در آینده.

مجید ع

سلام به من خیلی خوش گذشت. واقعا ممنونم. خیلی زحمت کشیدین. امیدوارم بتونم تو برنامه های بعدی شما باشم.

م.ميرزايي

سلام داداش مطالب كافي و وافي بود اميدوارم سفرهاي خوبت تداوم داشته باشه...

مرتضي

لذت برديم

رها

سلام منم دیروز یعنی 7 اردیبهشت با دوستان به دریاچه اوان رفتم.....خیلی خیلی عالی بود...خودت میدونی دیگه.. ولی دوست دارم اگه باز هم به قلعه سفر یک روزه داری خبر بدی که منم بیام....همیشه سر میزنم...بای

محیط بان

با سلام ممنون که به من سر زدی دوست داشتی لینک کن محیط بان

ايمان فرزانه

از مطالب بسيار مفيدي كه در جهت راهنمايي مسافران به آن منطقه زيبا قرار داديد، بسيار سپاسگزارم.

بابک

سپاس فراوان دوست گرامی ... گزارش پربار و مستندی بود

نيما

سلام آقا آرش وقت بخير گزارش بسيار عالي و جامعي بود. بسيار مفيد واقع شد دست شما درست. خيلي خوبه و دلگرم كننده وقتي مي بيني هنوزم كساني هستند كه مي نويسند و هدفشان از نوشتن ارائه اطلاعات و كمك به ساير گردشگران است نه فقط و فقط پر كردن صفحه و نمايش دادن چند تا عكس. صفحاتي كه متاسفانه فقط فضاي مجازي را پر كرده و جوينده را از دست يابي به اطلاعات درست باز ميدارن! درود بر شما آقا آرش با افتخار لينك شديد