شب یلدا در کویر مصر

نمی دونم درسته این چیزی که الان می گم ولی نقل به مظمون می کنم یادمه مطلبی یا مثلی داشتیم که می گفت بعضی مواقع تا زمانی که به دنبال چیزی بدوی از دستت فرار می کند ، همین که از خیرش بگذری خودش میاد سراغت. داستان من و کویر مصر هم همین بود ، خودش اومد سراغم .

 موضوع از این قرار بود که یکی از همکاران ( آقای مهندس میر افضلی ) بنده رو قابل دونستند و برای تحقیق درباره یک موضوع مأمور به رفتن به مصر کردند و پیرو این مسئله بنده به اتفاق همسرم با یک تور عازم روستای مصر شدیم.

تصمیمم برای رفتن به این سفر با یکسری‌ مشکلات همراه شد ولی با تمام مسائل به وجود آمده موفق به رفتن شدم .

 القصه: تقریبا ساعت 3 بعد از ظهر بود که در میدان توحید با همسرم سوار ماشین شدم و پس از کلی عرق ریزان از خجالت اینکه باعث تاخیر شدیم ( البته بعدا فهمیدم من تنها نبودم ) سر جایمان نشستیم .

طبق معمول در ابتدا همه با کناریشون در حال پچ پچ بودند مدتی به همین صورت طی‌ شد تا از تهران خارج شدیم . آقای‌ لیدر ( فُعاد ) به حرف اومد و پس از معرفی کامل خودش و برنامه ها از همه خواست تا خودشان را معرفی کنند، پس از تمام شدن معرفی ، بچه ها بیشتر با هم گر گرفتند و جنب وجوش در ماشین بیشتر شد ( من فرض رو بر این گذاشتم که معنی جنب وجوش را متوجه می شوید ).

مقصد و محل اقامت ما در روستای فرخی واقع شده بود و طبق شهادت کاپیتان 12 ساعت راه تا بدانجا در پیش داشتیم.

مسیر ما برای رسیدن به این محل از اتوبان قم به سمت کاشان ، اردستان ، نائین ، انارک ، چوپانان و درنهایت روستای فرخی‌ که در مسیر خور قرار داشت می‌ گذشت.

طبق روال گذشته قصد دارم بیشتر به مشخص کردن مسیر و معرفی منطقه و راه های دسترسی‌ به آن بپردازم تا خاطره سفر بنویسم ، چون دوست دارم شما هم به این منطقه سفر کنید و خودتان لذت سفر به مصر را تجربه کنید.

در ابتدا پیشنهاد می کنم که مشخص کنید از کدام طرف می خواهید به منطقه خور بیابانک و روستای مصر بروید .

 

                                     برای دریافت نقشه با کیفیت بر روی عکس بالا کلیک کنید.

نقشه آنلاین مسیر در زیر قرار داده شده با کمک کلید های روی نقسه مسیر را بهتر بررسی کنید.


View Larger Map

دو راه در پیش روی‌ شماست که می توانید از آن طریق خودتان را به این منطقه برسانید و هر کدام از آنها دارای ویژگی هایی‌است . اگر از من می پرسید (به قول ماه نامه سرزمین من ، همشهری ) قلب ایران را دور بزنید.

به نقشه ایران نگاه کنید ، از تهران شهرها و روستاهای ، قم ، کاشان ، شهرک آزادگان ،‌ اردستان ، نائین ، انارک ، چوپانان ، جندق ،‌ معلمان ، رشم ، دامغان ، سمنان ، ده نمک و گرمسار را با یک مداد خط کشیده و به هم متصل کنید و دوباره نگاه کنید ، دست است قلب ایران اینجاست . خیلی جالبه دقیقا مانند قلب در قلب ایران قرار گرفته و وجب به وجب آن پر است از جاذبه های گردشی . اگر فرصت داشته باشید در مسیر می توانید از مکانهای زیادی دیدن کنید.

 

برای دیدن اطلاعات مرتبط با مکان نام برده شده می توانید برروی نام آنها کلیک کنید.

 قم : (( دریاچه حوض سلطان ))

کاشان : (( باغ فینخانه طبا طبایی هاخانه عامری هاخانه بروجردی ها – تپه سیلک – مسجد آقا بزرگ ، ( دیدن گزارش تصویری از مسجد آقا بزرگ)  و...))

نوش آباد : (( شهر زیر زمینی نوش آباد ))

کویر مرنجاب و متین آباد

ابیانه :  (( کوچه باغها – بافت قدیمی – مسجد – معبد – آداب ورسوم و رفتاراجتماعی و..))

نیاسر : (( کارگاههای گلابگیری – چهار طاقی‌نیاسر - آبشارنیاسر - آتشکده نیاسر - ))

برای اقامت اگر قبل از سفر هماهنگ کنید می توانید در خانه نقلی کاشان ساکن شوید و یا اگر با مقداری هزینه بیشتر در تاریخ سفری کنید و در خانه منوچهری اقامت گزینید.

اردستان : (( مسجد جامع اردستان - دشت فهره ))

نائین  : (( خانه تاریخی فاطمی‌ - خانه مشیر الدوله ))

انارک : (( قلعه قدیمی انارک ))

خور بیابانک : (( دریاچه نمک ))

روستای گرمه  : (( نخلستانهای روستای گرمه و چشمه های زیبای آن ))

بیاضه : (( ارگ  تاریخی بیاضه ))

جندق : (( قلعه ساسانی – روستای مصر و تپه های شنی ))

دامغان : (( چشمه علی – تپه حصار – گنبد زنگوله – مسجد تاریخانه – موجن – جنگل ابر – ده ملا – شهر بسطام و بایزید بسطامی – برج کاشانه بسطام – گنبد غازان خان ))

سمنان : (( مسجد جامع – مسجد سلطانی – بازار – حمام پهنه – منطقه ییلاقی وباغات شهمیرزاد – چشمه گزو – چشمه های باداب سورت ))

ده نمک : (( کاروانسرای عباسی ))

گرمسار : (( کاروانسرای عباسی – معدن باستانی ( تپه حسن ) – قلعه ماری ))

درب ورودی مهمانپذیر محل اقانت ما در روستای{ آرام با مردم خونگرم

اینها یخچالهایی هستند که در گذشته و در نبود تکنولوژی مورد استفاده مردم بودند و امروزه به نمادهای شهر خور تبدیل شده اند

اینجا نخلستانهای روستای گرمه است و این راهی است که از دل باغها به چشمه کنج سو منتهی می شود

توجه داشته باشید که احترام به جامعه ای که در آن حضور پیدا کرده اید بسیار مهم است

نخل به غیر از میوه خوش مزه و مغزی آن ، در کشور ما به نماد ایستادگی و استقامت تبدیل شده

نخلستانهای روستای گرمه در گذشته ای نه چندان دور دچار آتش سوزی شدیدی شده است که همچنان اثرات آن در میان باغها قابل مشاهده است

نخلهای جوان به امید روزهای پر بار آینده

اینم که جای توضیح نداره خانواده محترم شمعدانی ( خودم وهمسر )

انار از میوه هایی که در باغهای روستای گرمه پیدا می شود که البته برای فروش تولید نمی شود و بیشتر به حالت خودرو در آمده است

 

خانواده ای کم جمعیت ( فرزند کمتر زندگی بهتر )

چشمه کنج سو ، یکی از چشمه های اطراف روستا که آب آن برای آبیاری باغها استفاده می شود. درون حوضچه ورودی این چشمه تعداد بسیار زیادی ماهی دارد که چشم انداز این چشمه را بسیار زیبا کرده

ارگ قدیمی روستای گرمه که متاسفانه از آن جزء ویرانه هایی به جای نمانده است

پس از اینکه از گشت داخل روستا و نخلستانها باز گردید حتما با چنین صحنه ای مواجه می شوید . بعضی از اهالی‌ روستا بعد از اطلاع از ورود یک گروه گردشگری خود را به محل توقف ماشینها می رسانند تا بتوانند محصولات و صنایع دستی خود را به مسافران بفروشند . 

دریاچه نمک حد فاصل خور بیابانک و طبس ، البته به دلیل اینکه شب به این منطقه رسیدیم فقط توانستیم از مشاهده آسمان زیبای کویر و ستاره های درخشان آن در شب لذت ببریم

 

زمان مناسب برای درچانه نمک یک ساعت قبل از غروب آفتاب است تا بتوانید دشت را در روشنی هوا دیده و با غروب آفتاب به استقبال ستاره ها بروید

 

اگر ما هم در زمان روشنی هوا در دریاچه حضور داشتیم این صحنه را مشاهده میکردیم

سعی کنید تا در زمان غروب آفتاب دریاچه در محل باشید

خواهر و برادر کنجکاو و بازیگوش در همسایگی محل اقامت ما

یکی از تفریحات سالم ما تماشای بازی این کره الاغ بازی گوش بود

یک دنیا آرامش

بالاخره به آرزویم رسیدم و بر روی شنهای کویر مصر قدم گذاشتم

 

درختان گز که یکی از مهمترین پوششهای گیاهی منطقه است . این درختچه ها ی مقاوم با ریشه های بلند خور آب را از اعماق زمین به دست می آورند. حضور این درختچه ها برای کنترل شنهای روان بسیار حیاتیست زیرا این گیاه با دارا بودن ریشه هایی چسبناک باعث تراکم ماسه های روان در یک نقطه شده و در زمان توفان ها از پراکنده شدن آنها جلوگیری میکنند از طرف دیگر حضور فیزیکی این درخ بر سر راه ماسه ها در زمان توفان مانند سدی محکم عمل کرده و از پخش شدن و گسترش بیش از حد انها جلوگیری می کند.

 

راه رفتن بر روی ماسه ها خیلی لذت بخش بود جای شما خالی

بازی شنهای غلتان به دست باد

رد پای یک مارمولک بازیگوش که شاید از صدا و حضور ما ترسیده به سرعت پا به فرار گذاشته

 

وقتی ما اومدیم این نوشته همینجا بود . فکر نمی کردم آوازمون تا به اینجا رسیده البته شناسایی کسی که اینکارو کرده سخت نیست چون ردپاش زیر نوشته افتاده!!

( خانواده شمعدانی ) من وهمسرم

وقتی از تپه ها بالا میرویم با هر قدمی که بر میدارید نیم قدم به عقب بر می گردید. خیلی باحاله

فکر می کنید بعد از گرفتن این عکس چیکار کردم ؟ معلومه دیگه کل مسیری را که مشاهده می کنید ملق زدم تا پایین جاتون خالی

جودی ابوت و بابا لنگ دراز ، مگه نه؟

دریایی بدون ساحل

اینم پایان روز پایانی حضور ما در کویر غروب بسیار زیبای انارک

در پایان تعدادی از مکانها اقامتی منطقه را برای شما قرار می دهم امید وارم مفید واقع شد. برای مشاهده کامل اطلاعات مربوط به هر کدام از مراکز بر روی نام آن کلیک کنید.

× خانه نقلی کاشان

× خانه منوچهری کاشان

× مهمانسرای جهانگردی اردستان

× مهمانسرای نائین

× مهمانسرای رباط انارک

× هتل بالی ، خور بیابانک

× مهمانپذیر فانوس کویر روستای فرخی

× هتل کویری یه تا روستای بیاضه

× مهمانپذیر رهاب روستای مصر

× مهمانپذیر شب چره روستای نیشابور

× خانه طباطبایی روستای جندق

×

/ 3 نظر / 619 بازدید
Elmira

با سلام. انجمن هاي ازاد خانه 3 فعاليت خود را اغاز كرد واقدام به جذب مدير فعال براي بخش هاي انجمن هاي خود ميكند با عضويت در سايت و شروع فعاليت خود ميتوانيد مديريت يكي از بخش هاي انجمن رو به عهده بگيريد همچنين ميتوانيد مطالب وبلاگ خود را در انجمن ارسال كنيد و وبلاگ خود را تبليغ كنيد و با دارا بودن چت رم اختصاصي براي اعضا منتظر حضور گرمتان هستيم

کاظم

با سلام انجمن های آزاد خانه 3 فعالییت خود را آغاز نمود و در همین راستا اقدام به جذب مدیر فعال نموده است. شما میتوانید با عضویت و شروع فعالیت خود، مدیریت بخش های انجمن را بر عهده بگیرید. مزایای عضویت : 1- استفاده از تمامی امکانات انجمن. 2- چت با کاربران انجمن. 3-ارائه تبلیغات خود به انجمن. 4- تبلیغ وبلاگ خود در انجمن. 5- انتشار مطالب وبلاگ خود درانجمن. منتظر حضورتان هستین. http://khane3.com/forum/

حسین فیاض

مناظر چشم نوازی بود. بخصوص من که فرزند کویرم بخوبی درک می کنم. از مناظر بکر و طبیعی کلی حال کردم در این شهر دودآلود و خفه کننده.