کندلوس

 

قرار شد  5:30 حرکت کنیم ولی طبق معمول 20 دقیقه ای دیرتر راه افتادیم ، ساعت 6 صبح ابتدای جاده چالوس بودیم .

هوا سردبود و جاده خلوت ، گرگو میشی هوا نیز باعث آرامش وزیبایی دوچندان مسیر شده بود . راستی یادم رفت بگم من با همسرم و آقا رضا ، دوست نازنین نیز با خاله محترمشان با ما همراه شدند. نمی دونم چه اندازه به این مثل که میگن آدما رو باید تو سفر شناخت اعتقاد دارید ولی من تجربه کردم وباید بگم که خیلی به این حرف معتقد ( شدم ).

به دلیل ماهیت ذاتی سفر انسانها جنبه هایی کمتر شناخته شده شخصیت خودشان رادر شرایط سخت و یا در مواقع شاد و زیبا به سرعت بروز می دهند که دردیگر ارتباطات روزمره زندگی نمی توان آنها را تشخیص داد، اما سفر به راحتی این موقعیت را فراهم می کند، خوشبختانه متوجه شدم که یک همسفر خوب دیگه پیدا کردم ، البته با رضا تجربه سفر قبلی هم داشتم ولی این سفر نیز تجربه ای جدید بود.

طبق توافقی که کردیم قرار شد تا با بالا آمدن آفتاب محلی مناسب پیدا ، و سفره صبحانه را همانجا درنور آفتاب پهن کنیم تا خیلی سردمان نشودولی جالبی این مسئله اینجا بود که هرچه جلو میرفتیم بیشتر در بین کوه ها فرو رفته ودسترسیمان به نور خورشید کمتر می شد.

بالاخره محل مناسبی در حاشیه جاده پیدا کردیم و پس از صرف صبحانه راه افتادیم .

برای رفتن به کندلوس از جاده چالوس ، باید از مرزن آباد گذشته و درحدود 5 کیلومتر جلوتر وارد جاده فرعی کجور شد،که با تابلویی مشخص شده است.

جهت بارگذاری کامل و مشاهده نقشه مسیر شکیبا باشید

         

اگر قصد سفر به کندلوس را کردید پیشنهاد می کنم جاده منتهی به کندلوس را آهسته رانندگی کنید تا هرچه بیشتر بتوانید از محیط اطراف لذت ببرید، چون جاده خود بخشی از سفر است.

 اگر متوجه شدید برای دیدن طبیعت مشکل دارید به گیرنده خود دست نزنید حتما شیشه هارا تمیز کنید تصویر درست می شود.

برای رسیدن به کندلوس از روستاهای – دوآب ، حسن آباد ، هندی سک ، پول ، اسلام آباد و کینج عبور خواهید کرد ، در تمام طول مسیر با تابلوهایی کاملا خوانا  مسیر را مشخص کرده اند پس خیالتان راحت باشد چون راه را گم نخواهید کرد.

          

 پس از رسیدن به کندلوس مدتی را به پیاده روی در اطراف روستا سپری کردیم ، بعد از آن قصد دیدار از موزه مردم شناسی را داشتیم که متوجه شدم متاسفانه آنروز موزه تعطیل است . من تقریبا 2 سال قبل نیز یکبار به کندلوس رفتم ، آنزمان به هیچ عنوان انتظار دیدن موزه ای تا این حد تخصصی و زیبا را نداشتم ، تصورش هم سخت است که در روستایی دور افتاده موزه ای با این همه اشیاء زیبا منتظر شما باشد.

در پائین مقاله ای درباره کندلوس قراردادم که خواندن آن خالی از لطف نیست:

کندلوس که امروزه آن را میخساز می گویند در دامنه های سرسبز و خرم البرز در منطقه کجور مازندران قرار دارد و شاهد تمدن های گوناگونی در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایی از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود دارد. میخساز شامل چهار دهکده به نامهای پیده، گیل کلا، میرکلا و کندلوس است. دهکده کندلوس که یکی از قدیمی ترین مجتمع های انسانی منطقه به شمار می رود در دامنه های سلسله جبال البرز منتهی به دره زانوس واقع است.

کندلوس شامل محله هایی به نام های : درزی کلا، ملاکلا، جورسری، جیرسری، بنیم سری و سری دله تقسیم می شود مردم کندلوس خانه هایشان گلی ولی چشمه هایشان گوارا، امکاناتشان اندک ولی مهربان و میهمان نواز، سوخته از آفتاب و رنج کشیده از زمانه ولی صبور و بردربارند. هنوز بانگ خروس و پرندگان رنگ دهنده روزشان و زوزه شغال و صدای رودخان زمزمه خواب شبانگاهشان است.

 کار و پیشه اهالی این دهکده از قدیم الایام تهیه و تولید چوب و ذغال در زمستان و کشاورزی در تابستان بوده است و اکنون به دلیل قانون مراقبت از جنگل اهالی علاوه بر کشاورزی به خیاطی و نجاری روی آورده اند. از صنایع دستی این دهکده می توان به بافتن جاجیم، ایزار (پارچه پشمی چارخانه دستباف) بافتن جوراب، دستکش و بلوز پشمی گلدار و نمدمالی اشاره کرد.

 علاوه بر نی (نی هفت بند) که متداول ترین آلت موسیقی کندلوس است دهل و سرنا نیز از سابقه و شهرت بسزایی در این منطقه برخوردار است سرنا در محل به پسپسی معروف است که از چوب شمشاد تراشیده می شود. مردم دهکده کندلوس به خصوص بومیان آن سفیدپوست و در بعضی موارد بور و چشم آبی هستند اهالی کندلوس مردمانی مهربان و میهمان نوازند هرگز محبتی را بی پاسخ نمی گذارند.

 در این دهکده گدا وجود ندارد عموما قانع اند و پرتلاش. هرگز سرقت، قتل و جنایت در این دهکده صورت نگرفته است با آن که نه ماه از سال اکثر خانه ها خالی از سکنه است و درهای منازل همه باز است. در این دهکده به ندرت شنیده شده است که زنی طلاق گرفته باشد. زنان بیشتر از مردان برای تامین هزینه زندگی و خانواده تلاش می کنند. آسیاب کردن گندم، سفید کردن خانه، شکستن هیزم برای تنور، دوشیدن گاو، جالیزکاری، کاشتن سبزی خوردن ازجمله وظایف قطعی یک زن به شمار می رود.

 مراسم نوروز و تحویل سال نو ازجمله مراسم بسیار زیبایی که در حلول سال نو اجرا می گردد مراسم سال مج (خوش قدم) می باشد که به شرح ذیل است: ابتدا نام چند کودک یا نوجوان خانواده را انتخاب و با استخاره از قرآن مجید نام هر یک که خوب آمد به عنوان سال مج انتخاب می گردد. این کودک یا نوجوان به محض تحویل سال نو با سینی محتوی کلام الله مجید، سبزه، شیرینی و یک ظرف پر آب قبل از دیگران وارد خانه می شود و با ظرف آبی که در دست دارد آب در گوشه اتاق ها می ریزد و به این ترتیب سالی پربار و پربرکت برای خانواده به ارمغان می آورد. ازجمله فعالیتهایی که به کندلوس در کنار زیبایی های طبیعی جلوه ای خاص بخشیده و موجب شده است که این دهکده از شهرت بسزایی برخوردار شود برپایی دو موزه مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی است.

در موزه مردم شناسی که در دامنه تپه ای در دهکده کندلوس قرار دارد اشیا و آثار متعلق به مردمان این منطقه ازجمله ظروف، کتب خطی، صنایع دستی و… نگه داری می شود. موزه گیاهان دارویی مجتمع کشاورزی کندلوس در سال 1365 با هدفهای کشت، پرورش، تولید و بسته بندی گیاهان اصلی دارویی و معطر و همچنین تولید اسانس ها و روغن های گیاهی تاسیس شد و برای اولین بار در ایران مبادرت به برپایی باغ بوتانیک (موزه گیاهان دارویی) در زمینی به مساحت ده هکتار نمود که با کاشت بالغ بر 250 گونه گیاه ژنتیک ارزشمند در ایران به تولید و عرضه محصولات گوناگون در زمینه های مختلف اقدام نموده و محصولات خود را به اکثر کشورهای جهان صادر می نماید.

 سایت مازند نومه : محمدحسین ملایی کندلوسی

منبع: کتاب کندلوس نوشته علی اصغر جهانگیری

همه فصول در کنار هم بهار ، پائیز ، زمستان

 

 

این لکه ابر تنها داشت از خجالت آب می شد

 

 مــوفــق و پـیــروز باشیــد.

 

                                                                                          چاپ این صفحه

                                                                                              چاپ مطلب

/ 4 نظر / 418 بازدید
reza

من كه خيلي لذت بردم اميدوارم باز وقت به ما اجازه بده و سفرهاي بيشتري را با هم باشيم.[لبخند]

رحیمی

امیدوارم در سفرهای بعدی بیشتر خوش بگذرد وایران را بهتر بشناسیم به زنجان هم سر بزنید

مجتبی جوان

سلام من به دنبال روستای کندولس بودم که وبلاگ شما رو دیدم و خیلی کمکم کرد تو جواب گرفتن موضوعی که دنبالش بودم متشکرم یه سوال دارم این که چجوری لینک گوگل ارس رو با مشخص شدن مکان کندلوس تو وبلاگتون گذاشتین ممنون میشم راهنماییم کنین

مجتبی جوان

با سلام همچنان منتظر جواب شما هستم و چرا عوض شد ان قسمت در مطلبتان