ابیانه

       

به نظر من همه سفر رسیدن به مقصد نیست بخش عمده سفر را مسیر آن تشکیل می دهد. مسیر ، خوب دیدن را می طلبد صبوری می خواهد و عشق به راهی که پای در آن گذاردی .

       

توقفی کوتاه برای صرف صبحانه در قم

       

این همه کیک شکلاتی یکجا دیده بودید؟ قول میدم اگر مسیر تهران کاشان را با دقت نگاه کنید کلی کیک این شکلی می بینید.

       

             

روستای تاریخی ابیانه روستایی است در استان اصفهان ودر نزدیکی شهر کاشان ، 55کیلوتر که ازاتوبان کاشان - اصفهان به سمت اصفهان می روید در سمت راست جاده تابلوی ابیانه توجه شمارا به خود جلب می کند. 

       

راهی فرعی به طول 22 کیلومتر ، منشعب از این اتوبان شما را به ابیانه می رساند.

       

جاده ای که در دامنه سلسله جبال کرکس و از میان دره هایی سرسبز و جذاب می گذرد. البته در فصلی که ما به آنجا رفتیم از سرسبزی خبری نبود. اما عکسها و خاطراتی که از دوستانم در زمان بازدید از این روستا در بهار و تابستان به دستم رسیده ، صحت سرسبزی و زیبایی آن را تأیید می کند.

       

       

در مسیر ابیانه روستا های دیگری نیز وجود دارد که هر کدام گذشته ای گره خورده با تاریخ دارند و اگر حوصله و روحیه ای کاوشگر دارید می توانید با کمی تأمل در هر کدام از آنها با دنیایی جدید آشنا شوید. روستاهایی مانند: هنجن ، یارند ، کمجان ، برز  وطره که هر کدام با جلوه ای فاخر و اصیل در دامنه قرمز رنگ کرکس کوه خودنمایی می کنند.

       

       

             

به دلیل غیر منتظره بودن این سفر برای من خیلی موفق به مطالعه پیش از سفر نشدم ، در هر صورت فکر می کنم نیاز است برای آشنایی بیشتر با این مناطق سفری دیگر را ترتیب دهم پس فعلا به پرونده ابیانه می رسم تا در آینده کاملتر درباره آن تحقیق کنم.

       

ایشون هم راننده خونسرد ، آرام و با اخلاق این سفر ، آقای گنجی بود

       

درخت هایی که به استقبال ما آمده بودند و بدون هیچ چشم داشتی زیبایی خود را پیش کش ما کرده بودند . معلوم نیست این درختان با این همه زیبایی بهار و در زمان سبز شدن چه دلربایی می کنند.

       

       

در هنگام ورود به روستا اولین ساختمانی که به شما خوش آمد می گوید هتل ابیانه است. اگر قصد اقامت و شب مانی دارید ، پیشنهاد می کنم ابتدا خیال خود را راحت کنید و  وضعیت اقامتتان را مشخص کنید.

اگر می خواهید شماره تلفن - قیمت اتاقها و دیگر اطلاعات درباره هتل ابیانه را ببینید  اینجا کلیک کنید.

 

این هم یک مکان اقامتی دیگر درصورتی که قصد اقامت دارید.......

       

پس از گذشتن از خیابانی که از بافت جدید می گذرد به محل توقف خودرو و شروع گشت گذار و پیاده روی در بافت قدیمی می رسید. در همان ابتدا تابلویی نصب شده که مسیر پاده روی را به شما نشان می دهد ، راهتان را از روی این تابلو انتخاب کنید تا در تارخ گم نشوید.

 

       

شکل کلی روستا تابع وسعت کف دره می باشد که حلزونی شکل است و از نظر بافت فیزیکی می توان آن را به سه قسمت متمایز تقسیم نمود:

1- محل سکونت

2- باغستان

3- دشت

       

وقتی وارد بافت قدیمی می شوید یکی از چیزهایی که توجه را جلب می کند باریک بودن کوچه های این روستاست . از دلایل مهم تنگی کوچه ها کمبود وسعت و عرصه ساخت است ، زیرا کوچه های شمالی - جنوبی تابع شیب کوه و سرازیرند و اکثراً دارای پهنای 1 تا 2 متر می باشند. کوچه های غربی - شرقی پهنای بیشتر و سطح هموارتری دارند.

                         

کوچه ها کج و معوج و از نظر سطح متفاوتند. گاه کوچه های مربوط به خانه های بالا به سقف خانه های پائین منتهی می شوند. همانند ماسوله در گیلان

                         

کمبود عرصه ساخت باعث شده در بعضی از خانه ها از فضای روی کوچه نیز برای ساخت اتاق استفاده کنند ، کما اینکه برروی تعدادی از کوچه ها سقف زده و اتاق ساخته اند. این کوچه های مسقف را سبات می نامند.

                         

       

                  

ابیانه از سه محله اصلی به نامهای هَردِه (پائیین ده) ، یُسمون و پَل تشکیل شده است. در حال حاضر 210 نفر ساکن ابیانه هستند که اکثراً افراد مسن می باشند.

                          

اگر از مسیر اصلی که بیشتر خانه های آن مرمت شده وارد کوچه های فرعی شوید حتما با چنین بنا هایی روبرو خواهید شد.

 

                                

در ابیانه 10 مسجد وجود دارد که برجسته ترین آنها عبارتند از مسجد جامع ، مسجد حاجتگاه ، مسجد پُرزَله و مسجد یُسمون ، در این میان مسجد جامع که در مرکز روستا قرار داشته و مسجد اصلی روستا می باشد در حدود 1000 سال قدمت دارد. این مسجد مجموعه ای از آثار نقیس را در خود گرد آورده .

       

درب وردی این مسجد بسیار با ارزش بوده و متعلق به سال 1311 هجری قمری می باشد و جایگزین درب فرسوده دیگری شده. متأسفانه در زمان حضور ما درب مسجد باز نبود و نتوانستین داخل آن را ببینیم ولی بننابر اطلاعاتی که بدست آوردم این مسجد دارای دو شبستان فوقانی و تحتانی می باشد.

                           

سقف چوبی آن با طرحهای هندسی و تزئینات زیبا روی ستونهای چوبی ضخیم با سر ستون های چوبی کنده کاری شده قرار گرفته. همچنین در این شبستان یک منبر چوبی منبت کاری شده بسیار زیبا به تاریخ 466 هجری قمری موجود می باشد.

                           

یکی از 5 قلعه ابیانه

       

تقریبا تمام دربهای قدیمی بر روی خود چنین کنده کاریهایی داشتند

                           

بدون شرح

                               

                               

قبل از اینکه از ابیانه خارج شوید به دنبال آتشکده هِرپَک ، خانقاه و معبد هنیزا در جنوب شرقی روستا نیز یگردید.

       

از دیدن قلعه ها (در ابیانه 5 قلعه وجود دارد) و آسیابهای آن نیز قافل نشوید.

       

       

عکس یادگاری البته تعدادی از دوستان پی بازیگوشی رفته بودن و در این عکس حضور ندارن

       

در زمان حضور ما هوا سرد شد و از ظهر به بعد باد شروع به وزیدن کرد بطوری که برف روی کوههای اطراف را درون هوا پراکنده کرده بود ، به همین خاطر مجبور به ترک زود هنگام ابیانه و برگشت به سمت کاشان برای صرف نهار و ادامه برنامه شدیم.

       

این فسقلیها هم به دنبال سهم خودشون از روزگارن

       

تو ماشین طبق توافقی که صورت گرفت قرار شد بعد از نهار به تپه سیلک بریم

       

هنگام خروج ما از ابیانه هوا خیلی سرد شد ولی همین که از جاده میان دره ها خارج شدیم دوباره هوا بهاری شد.

       

         

مجتمع پذیرایی سی ارگ - کاشان خیابان آیت الله بهشتی چهارراه شاهد-خیابان جانبازان  

 تلفن: 2- 4450041-0361        فکس: 4469653-0361

برای دیدن سایت این رستوران اینجا کلیک کنید.

                           

من در گذشته نیز به تپه سیلک آمده بودم ولی فضایش تا این اندازه بر رویم تاثیر نگذاشته بود. آرامش خواصی به محیط آن حکم فرما بود. تپه سیلک به عبارتی خواستگاه اولین یکجا نشینان زمین

       

تپه باستانی سیلک همان جایی که شاید سهراب سپهری نسبش به آن برسد

       

در هنگام ورود به سایت سیلک به یکی از اسناد زنده باستانشناسی ایران یعنی آقای اعتماد برخورد می کنید. آقای اعتماد در سایت تپه سیلک کاشان مشغول خدمت به میراث ایران هستند. ایشان در زمان حضور رومان گریشمن فرانسوی ( باستان شناسی که نامش با باستان شناسی ایران گره خورده ، تخت جمشید ،تپه سیلک ، شوش ، چغازنیبل و.... ، گوشه ای از کاوشهای اوست. ) جزء تیم کاوش بودده اند.

       

توضیحاتی درباره تپه سیلک از زبان آقای اعتماد

                        

اگر به موزه ملی ایران سری زنده باشید حتما مجسمه گاو سفالی بزرگی که در میان موزه قرار گرفته توجه شما رو جلب کرده ، آقای اعتماد در زمان مرمت این مجسمه زیبا و درزمان نصب آخرین قطعات آن ، یادداشتی کوچک به این مزمون درون آن قرار می دهد:

کار و کوشش پشتوانه زندگی است

جمله ای که نشان از پختگی این مرد شریف دارد.

       

       

       

       

 تپه سیلک را با تمام یادگارهایش ترک می کنیم و آماده برگشت به تهران می شویم ، در همین هنگام میثم و خانم لام یکی از بچه هارو که روز تولدش بود غافلگیر کردنند و با یک کیک کوچک جشن کوچک و دوستانه ترتیب دادند. جای شما خالی کیک خوش مزه ای بود.

       

کیک تولدشم طبیعی بود منظورم اینه که از عناصر طبیعت درش استفاده شده ببینید چه می کنند این بچه ها

       

در آخر سفر و سخت ترین قسمت کار حساب کتابها ببینین تفلکی میثم چه دو دوتایی می کنه من حالشو می فهمم ( چند بار جمع می کنی آخرش هم حسابا جور در نمیاد )

       

اینجا هم کرجه و زمان خدا حافظی فشفشه هایی که برای تولد گرفته بودن یادشون رفته بود آتش کنن ، زمان خداحافظی آتش زدیم بچه تو دلش نمونه ، منم خیلی عجله کردم  عکس تار شد.

 

                                                                                              پیروز باشید

/ 1 نظر / 455 بازدید
رضا صالحی

سلام و عرض ادب اطلاعات و مطالب و عکسهای خیلی جالبی از ابیانه گرفته بودید .خیلی مفید بود ممنون از زحمات شما