نوروز 91 - میناب

<<برای دانلودلیست اماکن دیدنی میناب روی عکس بالا کلیک کنید>>   با کمک کلید های + و - بر روی‌نقشه پائین مسیر ارتباطی بندر عباس میناب را دقیقتر بررسی کنید.  


View Larger Map

 

فاصله هوایی میناب تا تهران 1094 کیلومتر و فاصله زمینی آن تا تهران 1616، تا بندرعباس 110، تا دهبارز 64کیلومتر است.دو راه آسفالته درجه 2 از سیریک، که یکی به سوی شمال به ازاء 75 کیلومتر تا مرکز شهرستان میناب و دیگری به سوی جنوب خاوری به درازای 150 کیلومتر تا بندر جاسک کشیده شده است. بندرهای مهم میناب عبارتند از : تیاب، کلاهی، کرگان، کوهستک و سیریک.

  

یکی از نقاط دیدنی‌و معروف میناب پنج شنبه بازار آن است. این بازار در مرکز شهر میناب قرار دارد. از یک سو به بازار می رسد و از سوی دیگر به میدان اصلی شهر متصل می گردد. این بازار محل عرضه صنایع دستی و تولیدات سنتی و خانگی است. در این بازر انواع حصیر، ظروف حصیری، سفال، لوازم دوخت لباس، پوشاک زنان، برقع، ماهی و انواع مواد غذایی عرضه می گردد.

                                          

ما هم قصد داشتیم تا برای دیدن و چه بسا خرید صنایع دستی منحصر به فرد به میناب برویم ، از همین رو پنج شنبه صیح شالو کلاه کردیم و صبح زود راه افتادیم، ولی متأسفانه با برنامه جلو نرفتیم و دیر به پنج شنبه بازار رسیدیم، زمانی که دیگر اکثر فروشندگان صنایع دستی بساطشانرا جمع کرده بودند.

البته از اصناف دیگر حضور داشتند، مثل فروشندگان لباس، لوازم خانه، تمباکو و.....

  

اینهایی که در مقابل این خانم دیده میشه تنباکو مخصوص مناطق جنوبه، من که تا حالا نکشیدم ولی شنیده ام که خیلی خیلی تنده، جنوبی ها قلیانهای مخصوصی دارند که مخصوص خودشان است، که از یک کوزه سفالی با یک آتشدان سفالی ولوله ای بلند تشکیل شده.

  

اینم حناست، حنا یکی از کالاهای پر مصرف در هرمزگانه، بانوان هرمزگانی از حنا خیلی استفاده می کنند. در شب عروسی نیز طرحهای بسیار زیبایی توسط افراد متبحر در این کار بر روی دستان عروس خانم طراحی میشه که در نوع خودش هنریست فاخر به نام نقش حنا، البته این نقاشی ها به تازگی در بین مسافرانی که به این استان سفر می کنند نیز مشتریان فراوانی پیدا کرده است.

   

                            

 

برای آشنایی بیشتر با مراسم حنا بندان در هرمزگان و دیدن عکسهایی در این رابطه اینجا کلیک کنید.

برای دانلود مقاله آی درباره جایگاه حنا در هرمزگان اینجا کلیک کنید.

 اطراف بندر تیاب یکی ازبنادرمیناب  این پرنده خوشگل که نمی دونم اسمش چیه در طول مسیر بارها دیده شد زمانی هم که برای گرفتن عکس توقف می کردم پرواز می کرد و کمی جلوتر روی کابلهای برق می نشست چندین بار توقف کردن تا بالاخره تونستم یک عکس قابل قبول ازش بگیرم در مسیر اسکله بندر تیاب این اگرت سیاه که تنها در حال قدم زدن بود توجهم رو جلب کرد اینم آقا پلیکانه مانند یک هواپیمای پهن پیکر از بالای سر ما پرواز کرد 

این گل خورک هم که فکر کرده خودشو قایم کرده با اون چشمهای سبز و زیباش یک ماهی دوزیسته که در جنگلهای مانگرو(حرا) به وفور قابل مشاهده است، چون توی یک چاله آب بود و از طرفی هم دست و پایی برای فرار نداشت قصد کردم تا بگیرمش، اما با چنان سرعتی بر روی خوشکی ازدستم فرار کرد که باورم نمیشد به این راحتی سرکار موندم، برای گریختن از دست من بدنش را جمع و به صورت فنری به جلو پرتاب می کرد.

 دانلود کنید.............

               این دوستانی هم که می بینید همسفرانم هستند. امیدوارم روزی با شماهم همسفر بشم  جاده برگشت به طرف بندر، سعی کنید از دیدن اطراف جاده غافل نشوید.

/ 3 نظر / 645 بازدید
یا حق

سلام ممنون از عکسهای قشنگتون اسم اون پرنده به زبان مینابیا کاروشک است متشکر از وبلاگ خوبتون

دستان علوی

با سلام و درود عکس های جالبی بود . اسم پرنده هم سبز قباست . البته فکر کنم این پرنده از نوع هندی باشه . با سپاس حامی گرگ های ایران

دختر بندرعباس

خوشحالم از این که این قدر زیبا تعریف کردید[لبخند]