قشم

 طبق روال گزارشات قبل در ابتدا اطلاعاتی مفید و کاربردی به همراه برنامه ای برای سفر به قشم برایتان آماده کرده ام وپس از آن گزارش سفر به قشم و خلیج فارس را ارائه می کنم.

در این سفر مبدا تهران است و حرکت از تهران در نظر گرفته می شود . برای سفر به جزیره قشم بر اساس اولویت بندی سه راه معمول را در پیش دارید . سفر با هواپیما ، قطار و خوردو شخصی ، که اگر از من بپرسید میگویم * قطار * خودروشخصی *هواپیما .

 من بنا به دلایلی که ذکر خواهم کرد سفر با قطار را ترجیح می‌دهم . البته می توان با کمی صرف وقت وحوصله سفر با قطار و خودرو را توأم و همزمان انجام داد که نیز لذت خود را دارد .

  •      قـطـــار

 اگر قصد سفر با قطار را دارید باید این توضیح را بدهم که در هر روز تنها دو حرکت از تهران به بندر و بلعکس وجود دارد ، قطار 6تخته درجه یک و قطار 4 تخته غزال که در ساعت های‌ 12 ظهر و 13:45 حرکت می کنند. مدت زمان مسیر تهران به بندر عباس با قطار 18 ساعت است که زمانهای به مقصد رسیدن آنها به ترتیب 8 صبح و 10صبح روز بعد است ( اگر بخواهید برای سفرتان زمان را مدیریت کنید به این اطلاعات نیاز دارید)

 پس از ورود به بندر تازه فاز اول سفر شما به اتمام رسیده و برای ادامه و رسیدن به جزیره خودرا به اسکله شهید حقانی برسانید (اگر اتومبیل را به وسیله قطار همراه خود آورده باشید داستان دیگریست که در بخش سفر با خودرو توضیح می دهم ) . توجه داشته باشید در اسکله حقانی شما ازسه نوع شناور مخصوص حمل مسافر می توانید استفاده کنید.

 v      کشتی‌ : که در اسکله آنها را به نام شناور کولردار می شناسند و زمان نسبی رسیدن به مقصد آنها 45دقیقه تا 1 ساعت بسته به شرایط جوی‌ و شلوغی‌اسکله دارد.

 v      قایق : قایق موتوری های کوچک که حداکثرظرفیت آن 10نفر است و آنها را می توان تندرو ترین وسیله شناور برای رسیدن به قشم دانست این قایقها حدودا 20 الی 30 دقیقه ای‌ به قشم می‌رسند.

 v      اتوبوس دریایی : که ظرفیت مسافر گیری متوسط و از سرعت نسبی خوبی برخوردار است.

 

  • خودرو شخصی

 سفر با ماشین ( اگر مسیرطولانی خسته تان نکند ) یکی از لذت بخش ترین سفرها به قشم است . همراه داشتن خودرو در این سفر مزیت های فراوانی دارد که از جمله آنها می توان به کاهش چشم گیرهزینه جابجایی در جزیره اشاره کرد.

همانطور که قبلا اشاره کردم اگر بخواهید اتومبیل را همراه داشته و همچنین به دلیل شرایط کنونی سوخت با مشکل مواجه نشوید می توانید بلیط قطار برای خودرو تهیه و اتومبیل را توسط قطار، همراه خود به بندر عباس بیاورید.

هزینه بلیت قطار برای خودرو در سال 90 مبلغ 000/80 هزار تومان می باشد ، و برای‌ تهیه آن می توانید به هرکدام از دفاتر فروش بلیت رجا در سطح شهر مراجعه ، واقدام به خرید کنید. ( با ید توجه داشته باشید که حتما چند ساعت قبل از زمان درج شده بر روی‌ بلیت در راه آهن حضور داشته باشید چون مراحل اداری تحویل خودرو کمی زمان بر است ) .

در هر صورت چه با اتومبیل تا بندر آمده باشید وچه با قطار، ادامه مسیر را باید توسط ماشین ادامه دهید، که راه انتقال خودرو به جزیره را برایتان توضیح می دهم ولی‌قبل از آن ، کمی از جاده تهران بندر بیشتر بدانید بد نیست تادرصورتی که قصد دارید با خودرو شخصی خودرا به بندر برسانید از جاده و شرایط آن مطلع باشید.(.....لازم به توضیح است اگرقصدداریدتا تمام مسیر را با خودرو سفر کنید می توانید در بین را ه از مکانهای دیدنی بیشتری بازدید کنید،برای آشنا شدن با جاذبه های مسیر میتوانید تحقیقی کوتاه در اینترنت داشته باشید ،تا با شهرهای مسیربیشتر آشنا ،و درصورت داشتن زمان کافی وعلاقه از جاذبه های دیدنی آنها بازدیدکنید. بدلیل اینکه دراین گزارش قصد معرفی جاذبه های هرمزگان ومخصوصا قشم را دارم نمی توانم مناطق بین راه را خیلی کامل توصیف وتوضیح دهم پس زحمت این کار را به عهده خود شما می گذارم ،ولی‌ جهت راحتی کار شما نقشه مسیر و کوتاهترین وبهترین مسیر را برایتان مشخص می کنم.......)

 

قبل از هرچیز لازم است بدانید کوتاهترین وبهترین مسیراز تهران تا بندر عباس 1257 کیلومتر است، که برای شما به تفکیک با مسیر در پایین می آورم.

می توانیدنقشه مسیر تهران بندرعباس رابر روی گوگل از اینجا نگاه کنید

 

ردیف

مبداء

مقصد

مسافت به کیلومتر

نوع راه

1

تهران

قم

135

بزرگراه

2

قم

کاشان

100

بزرگراه

3

کاشان

بادرود

57

بزرگراه

4

بادرود

اردستان

40

بزرگراه

5

اردستان

نیستان

56

جاده اصلی

6

نیستان

نائین

30

جاده اصلی

7

نائین

بافران

5

جاده اصلی

8

بافران

عقدا

65

جاده اصلی

9

عقدا

اردکان

40

بزرگراه

10

اردکان

میبد

8

بزرگراه

11

میبد

اشکذر

30

بزرگراه

12

اشکذر

زارچ

4

بزرگراه

13

زارچ

یزد

5

بزرگراه

14

یزد

مهریز ( یزد )

35

بزرگراه

15

مهریز (یزد)

انار (کرمان)

113

جاده اصلی

16

انار

شهر بابک

102

جاده اصلی

17

شهربابک

خاتون آباد

49

جاده اصلی

18

خاتون آباد

زیدآباد

42

جاده اصلی

19

زیدآباد

سیرجان

25

جاده اصلی

20

سیرجان

حاجی آباد

139

جاده اصلی

21

حاجی آباد

سرچاهان

35

جاده اصلی

22

سرچاهان

قطب آباد

44

جاده اصلی

23

قطب آباد

بندرعباس

98

جاده اصلی

این اطلاعات توسط دوست عزیزم آقای مصطفی میرزایی تهیه و جمع آوری شده که کلیه اطلاعات آن آزمایش شده است .

 در اینجا لازم است چند نکته مهم در سفر با خودروبه بندرعباس را متذکر شوم که رعایت آن باعث دلپذیرتر شدن وبالارفتن امنیت شما در سفر می شود.

 1-      به دلیل ترانزیتی بودن جاده تهران بندرعباس تعداد بسیار زیادی ماشین سنگین اعم از تریلر و کامیون بصورت دائم درمسیر درحال تردد هستند که رعایت جوانب احتیاط از جانب شما امینت سفر شما را بالا خواهد برد.

 2-      به دلیل مسافت تقریبا زیاد این مسیرحتما از رانندگی کردن به مدت طولانی خوداری کنید.

 3-      همواره در طول مسیر آرامش و خونسردی خود را در زمان رانندگی حفظ کنید، و درصورتی‌که در سربالایی‌ ها در پشت صفی از کامیون وتریلی گیر کردید صبور باشید تا در مکان و موقعیت بی خطر موفق به سبقت گرفتن شوید.( این مشکل در گردنه های‌ حاجی آباد کاملا محسوس است.)

 4-      ونکته آخر اینکه به دلیل به دلیل شرایط جاده پلیس راه کنترل قابل قبولی‌ بر روی‌ جاده دارد پس سعی کنید برای‌ آسایش بیشتر در سفر قانون مدار باشید.

 میدانم که حتما در نزدیکی های مقصد خستگی راه برشما اثر می کند ( قصدم خالی کردن دل شما نیست ولی چون خودم نیز چنین تجربه ای داشتم می دانم که قطعا خسته می شوید زیرا این یک مسئله طبیعی است) هدف اصلی من از متذکر شدن این مسئله این بود که بگویم همه این خستگی را می توان در 35 کیلومتری بندرعباس با استراحتی مختصر در مجتمع تفریحی و آبگرم گنو از تن بیرون کرد. شما می توانید با کمی توجه تابلوی‌ بزرگ مجتمع آبدرمانی گنو در سمت راست جاده را ببینید.

مسیر راه فرعی برای رسیدن به آبگرم گنو

/ 4 نظر / 1457 بازدید
souran

ajab jahaei raftin shoma dafe bad raftin ma ram ba khodeton bebarin

دکتر محمد مشهدی نوش آبادی

سلام وبلاگ بسیار خوبی داری با اطلاعات اساسی من استفاده کردم. من هم در وبلاگم اطلاعات گردشگری، ایرانشناسی و علمی خوبی دارم. مطمئنم می پسندی. ممنون

طوبی

عالی بود