ایلام

تاریخ این قسمت از خاک ایران همیشه دستخوش حوادث ودگرگونیهای تاریخی و بزرگی بوده ، که این مسأله نیز خود سبب تأثیرات ژرفی بر منطقه و حتی ایران شده . یکی از این اتفاقات جنگ 8 ساله ایران وعراق بود که در بعضی موارد تأ ثیری ماندگار در کل منطقه بر جای گذاشت .

 

همانطور که می دانید طولانی ترین جبهه ی مرزی ایران با عراق درمرز استان ایلام قرار داشته وپر واضح است که این مسأله چه تأثیراتی می تواند بر محیط زیست و طبیعت منطقه داشته باشد .مردم این استان برخلاف شهرهای جنوبی (خرمشهر ، آبادان و...) که کوچ کرده بودند ، شهرها را خالی کردند ولی از منطقه خارج نشدند وبه کوهها ودشتهای اطراف پناهنده شدند .

 

حال خود تصور کنید درشرایط وخیم جنگی ودر نبود امکانات اولیه که مردم ناگزیر بودند تا برای برآورده کردن خیلی ازمایحتاج ونیازهای اولیه شان دست به دامن طبیعت شوندچه وضعیتی پیش می آید. برای مثال یکی از صدمات جبران ناپذیر در این زمان به جنگلهای بلوط وارد شد، در زمانی که درنبود هیچ گونه امکانات گرمایشی مردم مجبور به استفاده از چوب درختان بلوط می شدند. این امر باعث صدماتی شد که تأثیراتش همچنان در منطقه مشهود است .

 

 

در چندین سال اخیر نیز با پدیدار شدن مشکل ذرات معلق درهوا که از سمت کشورعراق به سبب عدم بیابان زدایی و نیز آتش سوزی‌های مکرر ( طبق آمارهای غیر رسمی درسال 90 بالغ بر 18مورد اتفاق افتاده است )  با مشکل از بین رفتن کامل جنگلهای بلوط روبرو هستیم ، که این مسئله باعث پیامدهایی از قبیل ازدست دادن پوشش گیاهی سبز ، خطر انقراض گونه های جانوری منطقه ، گرمایش زمین وتغییر اقلیم وبه صدا درآمدن ده ها زنگ خطر دیگر می شود.

 

سفر به ایلام با گروه حیات وحش انجمن یوزپلنگ ایران

طبق قراری که گذاشته شد ساعت 4 روز چهارشنبه در محل قرار حاضر شدم

برنامه به این شرح بود :

1- بازدید از سنجاب ایرانی در جنگلهای اطراف شهر ایلام (دره هیانان)

2- بازدید از سایت نگهداری گوزن زرد درحاشیه شهر ایلام

3- بازدید از تنگه زیبای زینگان

4- پرزکتور کشی شب در منطقه شیروان و لومار

5- اقامت در خانه محلی ، روستای چگینی

6- جستجوی خدنگ و پرنده نگری در اطراف انشعابات رود سیمره

7- قایق سواری بر روی رود سیمره

8- آخرین بخش سفر وشیرین ترین قسمت آن مراسم هندوانه خوری

برای دسترسی به اهداف نام برده شده بالا از تهران به ساوه وسپس خودمان را به همدان و کرمانشاه رساندیم .

طبق قرار قبلی و در محلی که از پیش تعیین گردیده بود با آقای نور محمدی (یکی از مستند سازان موفق صدا وسیما ) ملاقات کردیم تا با راهنمایی ایشان بهترین مکان و زمان را برای دیدن سنجاب ایرانی پیدا کنیم ، لازم به توضیح است که آقای نور محمدی چند ماه گذشته را مشغول تصویر برداری از سنجاب در جنگلهای بلوط بوده است و آشنایی خوبی با خصوصیات ورفتار این جاندار داشت.

سنجابها در اولین دقایق بالا آمدن نور خورشید فعالیت روزانه خود را شروع می کنند ،در همین زمان است که می توان با داشتن کمی حوصله و رعایت سکوت می توان آنها را دید. 

 

 

/ 2 نظر / 249 بازدید
ايمان

يوتيوب ايران بدون فيلتر راه اندازي شد-اطلاع رساني كنيد تا همه ببينند-www.vatantube.com