جنگل الیمستان

از ابتدای جاده تهران تا روستای الیمستان ،اگرجاده ترافیک نباشد ، حدود سه ساعت ونیم زمان دارید. پس این زمان را حتما دربرنامه حرکت در نظر داشته باشید (( اگر برنامه سفرتان یک روزه است که پیشنهاد برای حرکت ساعت5 صبح است ، ولی اگر قصد اقامت دارید کمی دیرتر نیز می توانید حرکت کنید آن هم بسته به نظر خودتان دارد. ))

برای رفتن به جنگل الیمستان باید جاده هراز را در پیش گرفته ، به سمت آمل بروید. این مسیر را ادامه می دهید تا زمانی که تابلوی " آمل   35کیلومتر" دیده شود. از این به بعد به قسمت شرقی (سمت راست) جاده دقت داشته باشید. حتما در کنار یک منبع آب زنگ زده بزرگ تابلوی امامزاده لهاش را مشاهده خواهید کرد. برای رفتن به روستای الیمستان باید وارد جاده امامزاده لهاش شده وحدود 11 کیلومتری رادرجاده ای پرپیچ و خم وسر بالاطی کنید. دقت داشته باشید که در ابتدای راه یعنی پس از طی کردن اولین پیچها به یک دو راهی خواهید رسید،مردد نشوید(ماهم وقتی به آنجا رسیدیم شک کردیم ) سمت راست را بگیرید و بروید. وقتی با ماشین درحال صعود هستید دربعضی از قسمتها،جاده ی پائین دیده می شود، وبه شما گوشزدمی کند تا بیشتراحتیاط کنید.

پس از طی زمانی درحدود 15 تا 20 دقیقه به مقصد اول خود یعنی آستان امامزاده لهاش خواهید رسید.اینجا می توانید کمی پیاده شده واستراحتی بکنید، وازسرویسهای بهداشتی در کنارمحل پارکینگ امامزاده که جهت رفاه حال زائرین ومسافرین همیشه باز است استفاده کنید.همچنین اگر خریدی دارید از سوپر مارکت کوچکی که درآنجاست خرید کنید. دیدن از صحن امامزاده را از دست ندهید،فضایی آرام وروحانی برآن حاکم است،کمی در زیر سایه ی درختان محوطه نشسته واز آرامش آن لذت ببرید( چیزی که محال است در شهر بزرگی مثل تهران به این راحتی به دست آید.)

پس از کمی استراحت دوباره باید به راه افتید تا از برنامه عقب نمانید.تا اینجا جاده آسفالت است ولی از این جا به بعد بعضی از قسمتهای جاده خاکی می شود ((لازم به ذکر است که قسمتهای خاکی کاملا مناسب وهموار است.))

پس از طی کردن مسیری 4 الی 5 کیلومتری (( به این دلیل مسافت بین مقاصد کوتاه را حدودی می گویم چون هیچ تابلوی قابل استنادی درمسیر دیده نمی شود)) به روستای زیبای الیمستان خواهید رسید. اینجا دیگر آخر خط ماشین سواریست وباید از اسب آهنی دل کنده ودل به جنگل بزنید.

 

  (( برای دیدن نقشه مسیر جاده الیمستان می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.))

 

 

در هنگام ورود اولین چیزی که به  شما خوش آمد می گوید چای سرای الیمستان است، وشما را دعوت به نوشیدن یک چای دبش می کند.حتما در هنگام پیاده شدن آقا کریم با یک خوش آمد گویی وخداقوتی به پیشواز شما می آید .آقا کریم صاحب چای سرای الیمستان است که به همراه خانواده اش در این مکان از مسافران پذیرایی می کند.

(( لازم به ذکر است که مردم این روستا بسیار بسیار خوش اخلاق ، خوش رو و باانصاف هستند،اگر سفری به الیمستان داشته باشید این مسئله را کاملا حس خواهید کرد، وهمین مسئله است که وظیفه ما نسبت به کنترل رفتارمان درمحیط کوچکی مثل این روستا را دوچندان می کند تا احیانا رفتار سوء ما باعث به جا کذاشتن فرهنگی نا مأنوس در منطقه ویا به مرورزمان باعث تغییر رویه ساکنین نسبت به گردشگران شود.          مامی توانیم با احترام گذاشتن به کلیه مناسبات فرهنگی ، اجتماعی و.... حاکم بر منطقه ای که به آن سفر می کنیم باعث استمرار نگاه مثبت ساکنین این مناطق نسبت به ورود گردشگر وهمچنین فراهم کردن موقعیتی برای نزدیکی بیشتر به فرهنگ منطقه ویاد گیری آداب ورسوم از زبان همان مردم شویم . این را نباید فراموش کنیم که مابرای کسب تجربیات جدید سفرمی کنیم ، برای شناختن می رویم نه برای شناساندن.))

 

برای شروع جنگل نوردی دو راه در پیش دارید :

 

        1-  سراغ آقای حسین غلامی را گرفته و درازای مبلغ 20هزارتومان برای یک روز یک راه بلد منطقه را همراه خود کنید .( تلفن آقای حسین غلامی 09113275293 ) اگر هم شب قصد اقامت دارید می توانید یک اتاق با امکانات مناسب برای سپری کردن یک شب را از ایشان کرایه کنید. "در زمانی که ما سفر کردیم قیمت یک شب اتاق برای هر نفر 5 هزار تومان بود."

 

       2-  راه دیگرگرفتن یک نقشه مسیر از آقا کریم است. ایشان برای رفاه حال گردشگران یک نقشه ساده و کاملا کارا را که به صورتی ساده وبا دست کشیده شده تهیه کرده وهمیشه چند نسخه کپی شده آن را درکافه خود دارد، یکی از آنها را که به صورت رایگان به مسافران میدهد تهیه واز روی آن حرکت خود را آغاز کنید. نگران نباشید چون آقاکریم با حوصله مقدار بسیار زیادی از مسیرداخل جنگل را نیز تابلو کوبیده است ( من با نقشه ای که آقا کریم تهیه کرده مسیر را طی کرده ام کاملا کارراه انداز است درضمن تابلو ها نیز کاملا مسیر را به شما نشان می دهد.)

 

بخاطر داشته باشید وقتی قدم در جنگل (ویا هر منطقه ناشناخته طبیعی دیگر) می گذاریدرعایت یکسری از نکات باعت بالارفتن امنیت وکیفیت سفر شما خواهدشد.

سعی می کنم تا همینطور که پیش می رویم درجای خود بعضی از آنها را یادآوری کنم.

  • سعی کنید تا همیشه سبک سفر کنید
  • قبل از حرکت حتما یکی ازآشنایان و یا افراد مورد اعتماد را از مکان وهدف سفرمطلع کنید
  • خورد وخوراک وآشامیدنی به اندازه نیاز به همراه داشته باشید
  • یک جعبه کوچک و یا کیسه کمکهای اولیه به همراه داشته باشید
  • قبل از خروج کامل از آخرین آبادی و یا مکان آخرین توقف حتما اطلاعات مفید را از افراد محلی پرس وجو کرده و جمع آوری کنید
/ 8 نظر / 747 بازدید
گونجی

سلام خیلی قشنگی و زیبا بود دوست من مو فق باشی[گل][گل][دست]

ناهید

مرسی خیلی خوب توضیح داده بودید و منون از نقشه

تاروپود

سلام. چه گزارش خوب و جامعی نوشتید. ممنون از وقت و حوصله .

بهروز

سلام خیلی عالی توضیح دادید مرسی از این همه احترام ..شاداب باشی همیشه.من عاشق کوه و جنگل و سفرم ولی همیشه تنها میرم کسی نیست باهاش برم؟[خنثی]

عسل

بسيار خالص و صادق راهنمايي كرديد، واقعا ممنون

امیر

سلام میخواستم بدونم جنگل الیمستان جایی واسه کمپ زدن داره یا نه ممنون میشم از راهنماییتون

سارا

ممنون از راهنمايي خوبتون