سفری به شهر قزوین به مناسبت روز قزوین 16/6/91

         

         

مدتها بود به دنبال فرصتی برای‌رفتن به قزوین می گشتم و سپس در روز جمعه ای از روزهای‌شهریور 91 بخت یار و زمان رام شد تا با یک برنامه ریزی سبک و در پی‌یافتن تاریخ  و پیشینه یکی از کهن ترین و در عین حال یکی از محجوبترین شهرهای ایران پای بگذارم .

روز قزوین ، اتفاقی ارزنده در جهت شناساندن هرچه بیشتر این شهر تاریخی به گردشگران و علاقه مندان که البته کمی با تأخیر متوجه آن شدم مرا بر آن داشت تا به اتفاق همراه و همسفر همیشگی ، همسرم سفری 1 روزه را برای دیدن این شهر ترتیب دهم. شانس با ما یار بود زیرا در مدت برگزاری این جشنواره بسیاری از اماکن تاریخی که در حال بازسازی و یا موقتاً بسته بودند برای بازدید عموم بازگشایی شده بود. اگر شما نیز قصد سفر به این شهر را دارید بدانید برای رفتن از تهران به قزوین راهی یک و نیم ساعته در پیش رو خواهید داشت  بهتر است برای‌دیدار از این شهر صبح زود به راه افتید تا فرصت کافی برای‌ بازدید از همه سایتها و اماکن آن را داشته باشید.


                                       

در همین ابتدا یادآور می شوم بافت قدیمی این شهر دارای خیابانهای باریک ، شلوغ و دارای محدودیتهای ترافیکی و خیابانهای یکطرفه فراوان است. این نکته خاطر نشان شد زیرا پیشنهاد برای گشت در این مناطق پارک کردن خودروی شخصی و استفاده از حمل و نقل عمومی است. من پس از یک دور چرخش بیهوده که منجر به بازگشتن به نقطه اول شده متوجه این موضوع شدم و خودرویم را در محلی نزدیک خیابان امام خمینی پارک کردم و مسیر را ادامه دادم.

                   

 جهت راحتی دوستانی که قصد سفر به قزوین دارند، بخشی از نقشه قزوین که اماکن مهم و همچنین قابل بازدید آن با نام و خط سیر مشخص شده تهیه کرده ام . می توانید آن را با کلیک بر روی‌تصویر نقشه در اندازه بزرگتر دریافت کنید و با کمک آن برنامه ریزی داشته باشید.

در زمان عبور از خیابان امام خمینی از مقابل سرای سعد السلطنه بازار عبور می کنید. این سرا ، یکی از بزرگ ترین بخشهای بازار قدیم قزوین است. بازاری با 28 هزار متر مربع که خوشبختانه بخش قابل توجهی از آن در حال بازسازی است و قسمت خوب داستان برای من اینجا بود که سرای سعد السلطنه که گل سرسبد این مجموعه است بصورت کامل بازسازی و در روز حضور ما قابل بازدید بود.

یکی از سازه هایی که می توان در این خیابان دید عمارت طوطی است، ساختمانی تجاری مسکونی با قدمتی شصت هفتاد ساله که همچنان استوار و پابرجاست، برای گرفتن اطلاعات و آشنایی با ساختمان به کتاب فروشی فردوسی که در یکی از مغازه های این بنا واقع شده وارد شده و با صاحب آن مشغول به گپ و گفت شدیم ایشان نیز با لطف و مهربانی‌پس از در اختیار قرار دادن اطلاعاتی مفید از شهر نکات جالبی از مغازه شان را به من و همسرم نشان دادند.  

         

                         تزئینات داخل مغازه پس از سالها همچنان دست نخورده باقی مانده است

         

   

یکی از نکات قابل توجه و جالب درباره این ساختمان سیم کشی داخل آن است که می توان گفت یکی از اولین ساختمانهای قزوین بوده که برق به آنجا کشیده شده و جالبتر اینکه سیم کشی ، کلید پریز ،‌و جعبه تقسیمهای برق آن مربوط به همان دوران است و به همان شکل نگهداری می شود.

                

در هنگام عبور از این خیابان حتما چشم بچرخوانید و دیدن عمارتهایی که در این خیابان یافت می شود را از دست ندهید ( مدرسه التفاتیه – عمارت طوطی – بخشهایی از بازار که در حال مرمت است و .... ) .

    

موزه قزوین نیز در قسمت جنوبی سبزه میدان یکی از مکانهاییست که بازدید از آن را به همه توصیه می کنم، موزه ای با تنوع بالایی از اشیاء

  

          

ظرفی برای نگهداری مایعات گاز دارد که با تکه ای چرم درب آن را می بسته اند و پس از تجمع گاز در ظرف درب آن باز و استفاده میشده (‌نوشابه سازی در خیلی وقتا پیش)

               

   

دو درب قدیمی مربوط به دوران قاجار که با نقاشی های بسیار زیبا تزئین شده است.

                

حدود ظهر بازدید از موزه نیز به پایان رسید و دیگر وقت سیر کردن شکم بود، پس دست بکار شده و پرسان پرسان رستوران اقبالی که یکی از محبوبتربنها در قزوین است را یافتم.

                                

قیمه نثار خوراک خواص و خوشمزه قزوین است. پیشنهاد می کنم یکبار امتحان کنید.

                                                   بفرمائید قیمه نثار

               --------------------------------------------------------------------------

حسینیه امینی ها ( خانه امینی )

         

               

               

 

 

 

 

           

 

              

 

                 

 

             

              

               

              

               

               

               

               

              

              تاريخ : ۱۳٩۱/۱٢/۱٠ | ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش ملکی مجد | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.