28/5/91 گشت گذاری کوتاه در استان سمنان

پس از از چندین سال، امسال خوشبختانه شرایط بطوری فراهم شد که چندین بار به مشهد بروم، هم یادی ازگذشته ها کنم و هم دیدو بازدیدی با اقوام وآشنایان داشته باشم.  اینبار نیز بهانه ای مبارک بدست آمد تا رهسپار خاوران شوم و فرصت را غنیمت شمردم تا مسیری را که 30 سال بی تفاوت از آن عبور می کردیم  دوباره و با نگاهی دیگر کنکاش کنم. گشتی کوتاه و مختصر باعث شد تا به این نکته پی ببرم که پتانسیل گردشگری خط سیر پیش رو بیش از حد تصور است، و مجالی می خواهد بیش از یک سفر، پس کوله بار را مهیا کردم و به راه افتادم چون به قول بزرگی این راه رفتنی است و نه گفتنی.


         

         

            

ظهر هنگام به راه افتادم  و طوری برنامه ریزی کردم که شب را در چشمه علی دامغان بمانم . اگر شما نیز از آن دسته رانندگانی هستید که با سرعت مطمئن رانندگی می کنند می توانید با یک رانندگی سبک و پس از طی حدود 350 کیلومتر ( از تهران ) خود را به دامغان رسانده و در زمان رسیدن به دامغان نیز دقت داشته باشید که از جاده ای از داخل شهر می گذرد را برگزینید. وارد شهر شده و تابلو های راهنمایی را که شمارا به سمت چشمه علی و ساری رهنمود می دهند پیدا کنید. از ابتدای بلواری که به سمت شمال کشیده شده حدود 20کیلومتر فاصله دارید تا چشمه علی.

         

پس از رسیدن قطعا با جنب و جوشی وصف ناپذیر روبرو خواهید شد زیرا این منطقه به عنوان یکی از تفرجگاه های شهر دامغان محسوب شده و تقریبا در تمام ایام سال مراجع دارد. اگر مایل به نصب چادر شخصی هستید می توانید به راحتی محل مناسبی را انتخاب و چادر خود را برپا کنید والبته اگر بخواهید اتاقی کرایه کنید می توانید از کلبه های چوبی زیبایی که به همین منظور تهیه شده کرایه کرده و شبی آرام را سپری کنید.

                                       

                                        مظهر چشمه با آبی زلال و خروجی بسیار پرحجم

         

ما شب هنگام به چشمه رسیدیم و پس از چرخی کوتاه در اطراف شب را هماجا اقامت کردیم. صبح با بالا آمدن خورشید و دیدن زیبایی های اطرافمان در نور روز روحی دوباره در جانمان دمیده شد و پس از خوردن صبحانه به چرخی کنجکاوانه تر در اطراف پرداختیم.

                                        

         

این محل تنها خروجی است که بصورت که رود عریض و آرام از چشمه خارج می شود تا خود را به زمینهای تشنه فرودست برساند. پس از گشت در اطراف چشمه به سمت شرق به راه افتادیم و در ادامه به شهر شاهرود رسیدیم که بد ندیدم چرخی هرچند کوتاه نیز در آن بزنم. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

پس از رسیدن به شاهرود قصد ادامه مسیر تا بسطام را داشتم ولی زمانی که مطلع شدم موزه ای قابل توجه در محل شهرداری این شهر قرار دارد برای دیدن آن خودم را به آنجا رساندم، این موزه در محوطه شهرداری شهر و در ساختمان سابق شهرداری دایر و پذیرای علاقه مندان است.دارای دو طبقه و از دوجنبه تاریخی و مردم شناسی اشیائی را جمع آوری و در دید قرار داده است.

         

گچبری هایی مربوط به قرن ششم و هفتم بدست آمده از بسطام  

            

            

تعدادی از ویترینها که حاوی ظرفهایی با سفال خاکستری که معروف به ظروف تدفین بوده اند و مخصوص دفن با مردگان بوده است. و همچنین قطعاتی از گچبری های زیبا

            

         

نمایی نزدیک از درب منبت کاری شده مطعلق به امامزاده محمد سراوین قطری، ساخته شده در دوره قاجار است. در عکس پائین همین درب بصورت کامل دیده می شود.

                                       

         

سنگ پیش بخاری، خانه آقا محمد خان اسدی رئیس چاپارخانه در میامی

            

سمت راست لباس زنان بیارجمند و لباس سمت چپ لباس محلی روستای شاهکوه

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

بسطام در حدود 20کیلومتر از شاهرود فاصله دارد و بیشتر به سبب وجود مقبره بایزید بسطامی شهرت پیدا کرده است.

با یزید بسطامی کیست؟

ابویزید طیفور پسر عیسی پسر سوشان بسطامی ملقب به سلطان العارفین به ظاهر در نیمه اول قرن دوم هجری یعنی در سال آخر دوره حکومت امویان در شهر بسطام از ایالت کومش ( قومس ) ، در محله موبدان ( زرتشتیان ) در خاندانی زاهد و متقی و مسلمان چشم به جهان گشود. ( برخی از محققان پدران با یزید از جمله سروشان را پیرو آئین مهر دانسته اند ) فصیح احمد خوافی تولد او را در سال 131 هجری ثبت کرده و نوشته است که جد او سروشان والی ولایت قومس ( کومش ) بوده است. در میان عارفان ایرانی بایزید از نخستین کسانی است که به نویسندگی و به قولی به شاعری پرداخت. امام محمد غزالی در قرن پنجم هجری از آثار او استفاده کرده است ولی در حال حاضر چیزی از آثار قلمی وی در دست نیست.      

به نقل از سایت پرسمان دانشجویی اخلاق

         

 آرامگاه با یزید در وسط شهر بسطام و در شمال آرامگاه امامزاده محمد واقع شده است و به طور کلی فاقد هرگونه تزئین و تکلف است و اینطور به نظر می رسد که هیچگاه ساختمانی بر روی آن نصب نشده است.

         

مزار بایزید در صحن امامزاده محمد واقع شده و در داخل اتاقکی فلزی در کنار درب ورودی امامزاده خود نمایی میکند.

 

         

سنگ مزار که از پشت شیشه ها قابل دیدن است

         

                                       

         

            تاريخ : ۱۳٩۱/۸/٤ | ٧:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش ملکی مجد | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.