آرش ملکی مجد
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ آرش ملکی مجد
آرشیو وبلاگ
      گروه طبیعت گردی هـورشید (راهنمای سفر و گردشگری)
شهرک سینمایی غزالی نویسنده: آرش ملکی مجد - ۱۳٩۱/۳/٢٠

گشتی در شهرک سینمایی غزالی جمعه  19/3/91

         

         

در اواخر سال (1358) هجری شمسی، زنده یاد "علی حاتمی" به فکر تهیه شهرک سینمایی برای ساخت سریال هزاردستان افتاد. پس با فراهم کردن مجموعه عکس‌هایی از ساختمان‌ها، عمارات دولتی و خیابان‌ها و میدان‌های تهران قدیم، و به کمک زنده یاد ولی الله خاکدان، طرح‌های اولیه شهرک را تهیه کرد و در اختیار طراح ایتالیایی، "جانی کورینتا و دیگر دکوراتورهای ایتالیایی قرار داد. پس از این که مقداری از دکورها آماده شد و به ایران انتقال یافت و در شهرک نصب شد، دنباله کار را دکوراتورهای ایرانی بر عهده گرفتند و همه دکورهای لازم به ‌دست این افراد تا اواخر سال 1362 فراهم آمد و از همان وقت بهره برداری دکورهای شهرک شروع شد.

برای تهیه دکورها، از کلیه عوامل فنی و دکوری موجود در ایران استفاده شد و از این لحاظ در خاورمیانه بی‌نظیر است. هم‌چنین سایر امکانات مورد نیاز فیلم‌سازی و برنامه‌سازی مانند: آرشیو لباس‌های تاریخی، وسایل صحنه، ابزار کار پیشه‌وران، آرشیو وسایط نقیله و امکانات برای نگهداری حیوانات اهلی و مانژی برای تربیت اسب، مخصوص فیلمبرداری فراهم است.


         

در این شهرک وسعتی بیش از 000/190 متر مربع دارد و در کیلومتر 15 جاده مخصوص کرج قرار دارد، دکور چندین شهر در دوره‌های مختلف تاریخی وجود دارد.

  • طهران سال 1320 ه. ش‌، شامل:

خیابان لاله‌زار، میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، سینما تابان، گراند هتل، داروخانه طور، جواهر فروشی قازاریان، مغازه پیرایش، کتاب‌فروشی و نوشت افزار یمین، ساعت فروشی میزان، پیراهن‌دوزی طوفانی، پوست فروشی ایران و آلمان، مدشادی (لباس عروسی)، سراجی ایران، مغازه روسی (پرده فروشی)، کافه پارس و کلوپ جوانان.

که در این دکورها، سریال‌های هزار دستان ، کیف انگلیسی و پهلوانان نمی‌میرند فیلم‌برداری شده‌ است.

  • محله خانی‌آبادنو، شامل:

قهوه‌خانه، عطاری، زورخانه‌گردان، خیاطی و سقاخانه که بخش‌هایی از فیلم جهان پهلوان تختی در این دکورها فیلم‌برداری شده است.

  • کوفه و مدینه سال 30 هجری، شامل:


میدان کوفه، مسجد نبی، خانه امام علی (ع)، دارالحکومه، خانه قطام و … برای فیلم‌برداری سریال‌های تاریخی و مذهبی امام علی (ع)، ولایت عشق، تنهاترین سردار و ….

بخش‌هایی از شهر باشتین، کاشان و نیشابور در ازمنه قدیم، براساس سبک دوران صفویه که سریال‌های سربداران، گرگ‌ها خاکستری رنگ‌اند و فیلم کفش‌های عمو نوروز در آن‌جا فیلم‌برداری شد.

  • فیلودلفیا سال 270 پ‌. م. شامل:

بازارچه، کاخ دقیانوس، کلیسا، دوازده شهر، عمارت دادگاه و … برای سریال‌های مردان آنجلس و بشارت منجی (عیسی بن مریم)

  • اورشلیم سال 17 پ‌. م، شامل:

کاخ هیرود، خانه زکریا، خانه حضرت مریم(ع)، بازارچه، هیکل سلیمان، و … برای فیلم‌برداری سریال بشارت منجی و فیلم مریم

 

در همبن ابتدا توضیح بدم که شهرک سینمایی و تلویزیونی غزالی درکیلومتر 16 جاده مخصوص کرج درست کنار شرکت سایپا واقع شده و ساعات بازدید از آن همه روزه از ساعت 9الی 16بعداز ظهره

تلفن:     1- 44195580 

 

                                         لطفا تا بارگذاری کامل نقشه زیر شکیبا باشید

    
                                                                        View Larger Map

 بر روی نقشه بالا دو مسیر ( هم از کرج و هم از تهران ) را مشخص کرده ام تا درصورتی که دوستانی از یکی از این دو مسیر قصد ورود به جاده کرج را داشته اند برای پیدا کردن مسیرها به مشکل بر نخورند.می توانید به کمک کلیدهای روی نقشه تمامی مسیرهارا بررسی نمایید.

                             

   

دکورهای‌ موجود درخیابان لاله زار یاد آور فیلمهای بزرگیست، مثل هزار دستان زنده یاد علی حاتمی، قدم زندن تو این خیابون خیلی حس خوبی داره پیشنهاد  می کنم امتحان کنید.

   

   

اگر در حال قدم زدن در این شهرک چنین صحنه هایی را دیدید تعجب نکنید. شما نیز می توانید با سرزدن به غرفه لباسهای شهرک با پرداخت مبلغی، به سلیقه خود لباسی را انتخاب کنید و پس از پوشیدن در شهرک، با تمام لوکیشنها عکس شخصی بگیرید. خیلی باحاله ، مانند این خانواده که همگی لباس پوشیده بودند.

    

      

      

                                           

   

    من و رضا

   

   

      

      

بچه ها هم اینجا حس نوستالژیک گرفتتشون، یک گاری میوه فروشی پیدا کردن، وقتی فهمیدن میوه هاش طبیعیه کلی ذوق زده شدند، باورشون نمی شد دکور واقعیه ( مثل اینکه شب ها تو این بخش از شهرک مشغول فیلم برداری بودند، چون لوازم و تجهیزاتی که آن اطراف دیده می شد خبر از فیلم برداری شبانه می داد. )

    

در بعضی از قسمتها دکورهای جدیدی در حال ساخت می باشند

    

   

      

   

در زمان گشت و گذار در کوچه پس کوچه ها و مخصوصا زمانی که وارد اماکن می شوید مراقب باشید و به هر سازه ای که می بینید اعتماد نکنید. برخی از چیزهای که شما در این شهرک می بینید کاملا دکور بوده و ممکن است تخریب شود، به هیچ عنوان به کودکان اجازه ندهید به تنهای وارد یک ساختمان شوند، به دلیل فرسودگی بعضی از سازه ها نیز خطر ناک هستند. تو عکس پائین هیچ چیز خطر ناک به نظر نمی رسد و نرده های اطراف پله کاملا از جا کنده شده بود و کافیست تا با تکیه کوچک شخص از روی آن سقوط کند.

   

      

   

    

    

   

   

    

   

   

      

پس از دیدن قسمتهای از تهران به سمت شهر اورشلیم ( منظور همون دکور شهر اورشلیم ) راه افتادیم که چشمتون روز بد نبینه :<< دوستان مشتاق به ناگاه در مقابل خود تنی چند، درخت میوه همی دیدندی و عنان کار از کف دادندی، چنان به سمت این درختان زبان بسته حمله بردندی که من از ادامه راه و مشایعدت آنان دل کندمی و همی به تنهایی ادامه دادمی >>

   

   

دکور های میدان بهارستان یکی از بهترین های این مجموعه بود که متاسفانه وبهتر است بگویم خوشبختانه دور تا دور آن را بسته بودند و در جلوی آن با چنین تابلویی مانع از ورود شما می شوند. از این جهت گفتم خوشبختانه، زیرا حداقل از گزند و آسیب هنر دوستان به دور می ماند و بهتر حفظ می شود. یکی از چیزهایی که در این شهرک، همانند دیگر اماکن در ایران توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند، و با چشم نوازی ، خود را به رخ می کشد، منبت و مقعر و محدب و مجعد و........... کاری هایی است که توسط دوستان بازدیدکننده جهت یادگاری بر روی درو دیوار این مجموعه مرقوم گردیده است.

   

                             

   

                             

                              

یکی از تفاوتهای مهم این قسمت از شهرک سینمایی با بخشهای دیگر در این است که اکثر ساختمانهای آن کاملا ساخته شده و دکور نیست

                              

متاسفانه دکورهای مربوط به شهر کوفه را که بخشهایی از سریال مختارنامه را در آن ساخته اند نتوانستم ببینم ولی با کمی جستجو تصاویر  عکس 360 درجه پائین رو پیدا کردم که دیدنش خالی از لطف نیست. لطفا تا بارگذاری کامل عکس شکیبا باشید، پس از شروع کلید موس را بر روی‌ تصویر نگه دارید و به آهستگی به اطراف بکشید.


Film Stage in Tehran

     

    

دکورهای شهر اورشلیم که سریال تلوزیونی مریم مقدس در آن فیلم برداری شده

   

   

   

   

   

     

     شاتوت هایی که در شیشه آب معدنی ریخته شده               اینجا هم غوره داریم و گوجه سبز

بله !! اینم از همراهان من که بعد از برگشتنم از سفرهایی که به شرق و غرب دنیا د اشتم با چنین صحنه ای روبرو شدم.

کمی هم حق داشتن چون ساعت 5 بعد از ظهر بود و هنوز نهار نخورده بودند، لازم به توضیح است که تمام این گشت و گذار همراهانم در باغ با اجازه باغبان مهربان و زحمت کش آنجا بوده، شما هم اگر هوس چنین کاری به سرتون زد پیشنهاد می کنم با کسب اجازه باشه، خوب اینم از این، قصه ی ما به سر رسید کلاغه به خونش نرسید.

                                                         پیروز باشید

  نظرات ()
مطالب اخیر چشمه های باداب سورت - قبرستان روستای سپید چاه ۱۳٩۳/٦/٢٧ سفر به قزوین دریاچه گهر- آبشار آب سفید- آبشار بیشه شاهرود - چشمه علی - دامغان - بسطام دشت هویج خانه های قجری تهران یاری رسانی به مردم آذربایجان سفر ی با قطار به ساری موزه مقدم
کلمات کلیدی وبلاگ شاهرود (۱) قزوین (۱) لرستان (۱) دامغان (۱) دشت هویج (۱) روستای افجه (۱) جاده چالوس (۱) بسطام (۱) دریاچه گهر (۱) سفر با قطار (۱) تالاب میانکاله (۱) چشمه علی (۱) میناب (۱) آبشار بیشه (۱) چشمه های باداب سورت (۱) ورسک (۱) حمایت از میانکاله (۱) به دنبال پلنگ در جنگل تندوره (۱) ماسال بهشت ایران -سفر به اولسبلانگاه (۱) روستای ابیانه - کاشان - تپه سیلک (۱) شب یلدا در کویر مصر (۱) نمایشگاه خودروهای تاریخی ایران (۱) ایرانگردی به شیوه خودم-نوروزز91 (۱) بندر تاریخی کنگ (۱) موزه مقدم (۱) دکتر محسن مقدم (۱) نشان لژیون دونور (۱) خانه مقدم (۱) لواسانات (۱) سفر به ساری (۱) راه آهن شمال (۱) دریاچه عباس آباد (۱) خانه های قجری (۱) محله عودلاجان (۱) خانه تاریخی امام جمعه (۱) خانه سلطان بیگم (۱) روستای کندلوس (۱) آبشارآب سفید (۱) سرای سعدالسلطنه (۱) حسینیه امینی ها (۱) ثبت میراث ناملموس لنج رانی ایرانیان (۱) خیابان سپه و مسجدجامع قزوین (۱) قبرستان تاریخی سپید چاه (۱)
دوستان من 01همسفر-محمد گائینی 02همسفر-اشكان بروج 03همسفر- آرش نورآقایی 04همسفر- محمدعاشق سفر 05همسفر-مجیداسکندری 06همسفر-حسین عبدالهی 07همسفر-صادق حیدری نیا 08همسفر-پروانه لشگری 09همسفر-آقاکاظم 10همسفر-شهرام شهریار 11همسفر-یاسمین یوسفی 12 همسفر-الهام حسینی 13همسفر-محمد کاظم حلاجی ثانی 14همسفر شراره سلیمی پور 15همسفر-میثم کریمی نیا 16همسفر-مینا کامران 17همسفر-کیجا 18همسفر-منصوره جعفریان 19همسفر-امید ترابی 20همسفر-سعید زهری 21همسفر-رضا عاشوری 22همسفر-علیرضا نجفی مهیاری NGO-انجمن حمايت از حيوانات NGO-انجمن حمايت از يوز ايران NGO-ديده بان حقوق حيوانات NGO-گروه پرنده نگری طرلان NGO-موسسه خزنده شناسان پارس اطلاعات گردشگری ایران وجهان برای فارس زبانان افسانه های ایرانی انجمن دوچرخه سواران اسپادا انجمن زرتشتيان ايران ایران در آینه پرشین بلاگ بانك اسامی بانک جامع گردشگری آنو بانینی بنيادفرهنگی كــاشان بيابانها وكويرهاي ايران پرتال برادران امیدوار چشمه های باداب سورت حامی گرگ های ايران خبرگزاری میراث فرهنگی خوشه ساربوم گردی-بوم كلبه تركمن خوشه ساربوم گردی-خانه طباطبايی،کویرمصر خوشه ساربوم گردی-خــانه نقـلـی كــا شـان دانش کامپیوتر-اطلاعات در مورد دنيای كامپيوتر دانش کامپیوتر-آموزش كامپيوتر و دانلود نرم افزار دانلود كتاب الكترونيكی دایرتالمعارف گردشگری ایران درباره گلستان دوچرخه سواران کلهر ديدن مكانهاي يزد به صورت سه بعدی ديکشنري آنلاين راهنمای تخصصی تجهیزات وخدمات سفروگردشگری سایت آپلود عکس سايت جزيره قشم سايت دانشگاه اديان ومذاهب سایت دکتر مرادی غیاث آبادی سايت عيد نوروز سایت کوروش پرست سايت موزه بريتانيا سایت یادمانهای باستانی سفركالا( نمايشگاه تجهيزات ورزشي وطبيعت گردی) صنعت توریسم؛گامی به سوی توسعه پایدار عكس-عليرضا محبعلی عکس-وبلاگی تخصصی برای عكاسان فتح الله امیری كامل ترين مركز دانلود كتاب كانون پژوهش هاي خليج فارس كانون تحقيقات طبيعت و تمدن ايران مجموعه مقالات داریوش شهبازی محیط بان-امیدعزت پور محیط بان-محمدپاپری زارعی موزه مقدم دانشگاه تهران موزه های تهران موسیقی سنتی ایرانی نمايش شهر پاريس از بالاي ايفل هتل بالی،كويرمصر هفته نامه امرداد هفته نامه چهل چراغ وب سايت تخصصی حيات وحش ايران وبلاگ تخصصی موزه گردی وبلاگ مصطفی میرزایی ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب